Av Rickard Gustafsson
Efter Länsstyrelsens stopp för bilar på stranden kan Laholms kommun komma att byta strategi. Socialdemokraterna, med stöd av flera stora partier, vill utnyttja kommunens planmonopol och detaljplanera två specifika strandområden.
– Vi säger inte att det ska bli tillåtet att köra bil på stranden, utan det handlar om två avgränsade parkeringsytor. Det är en rimlig kompromiss, säger Ove Bengtsson (S).

Under många år har Laholms kommun bedömt att parkering på stranden varit det mest realistiska sättet att lösa parkeringsbehovet för både invånare och turister.
Länsstyrelsens beslut att förbjuda bilar på stranden förändrade dock förutsättningarna i grunden och kommunens försök att få till stånd tillfälliga undantag vid ett antal strandnedfarter har avslagits.
För att återigen öka tillgängligheten har Socialdemokraterna blandat leken för en ny giv. Med sig vid spelbordet har man såväl Centerpartiet som Moderaterna.
Det politiska initiativet har redan en utstakad väg genom korridorerna. Ove Bengtsson kommer att väcka förslaget på nästa sammanträde i samhällsbyggnadsnämnden och det tas sedan vidare för beslut i kommunstyrelsen.
Förslaget från S innebär att kommunen skyndsamt inleder ett planarbete. Målet är att utreda förutsättningarna för att skapa reglerade parkeringsytor via en formell detaljplan.
– Efter de prövningar som varit och efter de dispenser vi sökt har det visat sig att det inte varit en framkomlig väg. Då återstår bara det verktyget som plan- och bygglagen (PBL) ger, säger Ove Bengtsson.
Den historiska modellen med fri biltrafik längs kusten är inte aktuell. Det nya konceptet bygger på strikt zonindelning – enbart för parkering.
Två specifika strandområden, nedanför Stora Strandvägen i Skummeslövsstrand och Kolonivägen i Mellbystrand, pekas ut i förslaget.
– Vi vill att det ska vara organiserat och reglerat och det ska lämnas en fri yta närmast havet så att folk kan röra sig utan att behöva gå bland massa bilar. Det är en rimlig kompromiss och de som inte vill se en bil kan med lätthet traska ner på ett annat ställe, förklarar Ove Bengtsson och påpekar att 12 kilometer strand räcker mer än väl till för allas intressen.
Genom att rulla i gång en detaljplaneprocess flyttas konflikten till plan- och bygglagen.
Det ger kommunen ett lagstadgat ansvar att väga tunga allmänna intressen – som tillgängligheten för barnfamiljer, äldre och handikappade – direkt mot miljö- och naturvärden, snarare än att bara söka undantag från rådande förbud.
– Gör man en detaljplan så upphävs terrängkörningslagen och länsstyrelsen måste ta hänsyn till en samlad bedömning där man vägt olika synpunkter mot varandra, säger Ove Bengtsson och lyfter fram att Länsstyrelsen var positiva till idén redan under diskussioner för tio år sedan.
Trots att stranden till stora delar ägs av privata aktörer och samfälligheter bedöms inte ägarförhållandena ställa till problem. Historiskt har ägarna välkomnat strandbilarna, och motståndet har enbart handlat om länsstyrelsens krav på att de tvingats spärra av sina egna marker.
Vid Stora Strandvägen pågår dessutom redan förhandlingar om att kommunen ska köpa loss marken från Skummeslövs Tångallmänning.
Enligt Bengtsson brinner frågan i knutarna, då de bilfria strandsomrarna slagit hårt mot besöksnäringen.
– Jag är övertygad om att väldigt många inte kör till Laholm för att de inte vet var de ska parkera. Statistiken visar tydligt att det blivit mycket färre besökare och det drabbar naturligtvis också näringslivet.
Erfarenheten visar att komplicerade detaljplaner tar flera år att driva igenom. Bengtsson räknar med att förslaget kommer möta hård kritik och konstaterar att en eventuell framtida detaljplan kommer att överklagas till högsta instans.
Finns det inte en stor risk att kommunen lägger hundratals arbetstimmar och skattekronor på ett planarbete som ändå slutar i ett statligt veto?
– Jo, risken finns. Men alternativet att inte göra någonting är sämre. Ibland får man också bedöma möjligheterna till framgång och vi är optimistiska. Rätt hanterat från kommunens sida och en välvilja att lösa parkeringsfrågan på länsstyrelsenivå så tror vi att vi kan lyckas.