LEDARE 2025-08-02 KL. 06:00

Ledare: "Kurt-Åke har fått nog"

Av Joakim Ormsmarck

Joakim S Ormsmarck om hur det kan ta fyr av en flagga hos brandmännen.

Ledare:

Äntligen är den här. Höjdpunkten för alla arga medelålders män med låg självkänsla och bristande insikt kring hur världen ser ut idag. Pride är här!

Runtom i landet samlas människor för att tillsammans lyfta vikten av att vi alla måste få leva som vi vill och älska de vi vill älska. En självklarhet såklart men tyvärr inte.

I dagarna lade Räddningstjänsten i Laholm ut ett inlägg att de hissat regnbågsflaggan och man kunde nästan höra smattret från tangentborden runtom i stugorna. Eller smatter och smatter. Dessa tangentbord har nog ett något mjukare tillslag då de med all sannolikhet är hyfsat smutsiga och ingrodda med både lössnus och bitterhet.

Kurt-Åke har sin åsikt klar när kan konstaterar att ”det är fel att ta ställning för en flagga som är rasistisk mot oss vanliga svenskar. Och ni är en skam för oss 90 % normala människor.” Tommy är bestämd: ”Det enda som skall hissas i en flaggstång i det här landet är svenska flaggan PUNKT.

Mickael stämmer in klagosången när han konstaterar att ”ni borde skämmas. Svenska flaggan på alla myndigheter. Ni kan flagga med den hemma. Men det hade nog ingen gjort på sitt hus. Dårhuset blir bara värre och värre”.

Per har bestämt sig: ”Bögflaggan borde förbjudas. Eftersom den skapar ett mode kring sexuell läggning som vi tycker att det är normalt. Men att skapa ett mode kring det är inte okej..”

Men är verkligen laholmarna så inskränkta? Glädjande nog kan jag konstatera att samtliga bittra kommentarer kommer från folk som inte ens bor i kommunen. Detta är helt enkelt personer som valt att ta striden mot HBTQ över hela landet – som en armé på Facebook som drar lansen för att skydda oss alla mot bögarna.

Egentligen borde jag inte raljera. Ämnet är alldeles för viktigt för att skämtas bort men ibland är skämtet den enda vägen när idiotin tar över. Vi är så många fler som står bakom en värld av kärlek än de som valt hatet så vi måste fortsätta att lyfta ut paddorna i ljuset så att alla kan se dem. Hatet kan inte tigas ihjäl.

På måndag är jag beredd vid telefonen så att du som brukar avboka dina annonser när jag skriver något om regnbågsflaggor kan slå en signal. Du har mitt nummer!

Peace.