Av Johan Jönsson
Veinge Hembygdsförening fyller 100 år i år. Jubileet uppmärksammas på allvar under det traditionsenliga midsommarfirandet på midsommardagen – en dag som sedan länge blivit något av en hemvändardag för bygden.

Många som vuxit upp i Veinge och de kringliggande byarna återvänder då till hemorten. Firandet inleds med musikgudstjänst i Veinge kyrka innan fanan förs i marsch till hembygdsgården, där besökarna väntar utställningar och gemenskap.
– Kyrkan brukar vara full. Det är en tradition som vi haft i många år och som betyder mycket för många, säger föreningens sekreterare Kerstin O. Petersson.
Årets utställning är särskilt passande. Den handlar nämligen om Veinge Hembygdsförening själv och dess hundraåriga historia.
Besökarna kan bläddra i omfattande pärmar med tidningsurklipp och dokumentation från Veinge med omnejd från 1927 och framåt. Materialet kompletteras av en fotoutställning där gamla bilder ställs mot nytagna fotografier från exakt samma platser.
– Vi har letat upp gamla bilder och sedan har jag åkt runt och fotograferat samma motiv i dag. Folk tycker om att se hur samhället har förändrats, säger föreningens kassör Martin Larsson, som står bakom de nya fotografierna.
Jubileumsåret har också en personlig dimension för Martin Larsson. Hans farfar, Ludvig Jönsson, var en av initiativtagarna när föreningen bildades 1926 under namnet Veinge fornminnesförening.
Tillsammans med andra engagerade bybor reagerade han på att äldre föremål från den fattiga landsbygden riskerade att kastas bort när människor gick ur tiden.
– De tyckte att det var vansinne att så vackra och historiskt värdefulla saker skulle försvinna. Därför började de samla in och bevara dem, berättar Kerstin O. Petersson.
Ludvig Jönsson var föreningens ordförande från starten fram till 1944.
I dag har verksamheten vuxit till södra Hallands största hembygdsförening med omkring 360 medlemmar. Föreningen förfogar över flera museibyggnader, omfattande samlingar och ett arkiv med tidningsurklipp som dokumenterar bygden år för år sedan nära ett sekel tillbaka.
Hundraårsjubileet kröns dessutom av framgångarna för föreningens senaste bokprojekt, ”Genevad – Ett brukssamhälle med unik historia”.
Boken har utsetts till årets bästa halländska hembygdsbok och är nu nominerad till den nationella tävlingen där vinnaren utses i höst.
Juryns omdöme var närmast översvallande:
"I boken fattas absolut ingenting."
Boken skildrar Genevads historia som industrisamhälle med sockerbruk, textilindustri, tegelbruk, affärer och ett rikt föreningsliv. Arbetet har pågått under många år och involverat ett stort antal personer.
En av de mest drivande krafterna har varit Rolf Larsson, välkänd profil inom kommunens idrottsliv.
– Många som läst boken säger att de inte hade någon aning om hur mycket historia som finns i Genevad. Det känns väldigt roligt, säger han.
Intresset har varit stort. Av de 500 tryckta exemplaren återstår bara ett femtiotal böcker.
Tidigare under året fick föreningen ytterligare ett erkännande när den tilldelades 30 000 kronor ur Folke Willstrands donationsfond.
Stipendiet motiverades både av föreningens hundraåriga arbete med att dokumentera och bevara den sydhalländska kulturhistorien och av folkbildningsinsatsen genom Genevadsboken.
– Det är en ansenlig summa för en ideell förening, konstaterar ordföranden Gert Bengtsson.
Trots att återväxten är en utmaning ser föreningen ändå tecken på framtidstro. Intresset för folkdräkter och kulturarv har ökat bland yngre generationer och föreningens utställningar lockar allt fler besökare.
Kerstin O. Petersson hoppas att föreningen ska leva vidare långt efter hundraårsjubileet.
– Man kan inte forma framtiden om man inte känner sin historia. När man vet hur det har varit känner man sig också tryggare i vem man är, säger hon.
På midsommardagen får besökarna inte bara ta del av ett sekel av historia – utan också en påminnelse om varför den är värd att bevara.