SKOLA 2025-04-03 KL. 16:45

Veras bokholk till SM-final

Av Johan W Jönsson

750 fågelholkar skickades in till årets ”SM i Fågelholk”. Mästerskapet har ägt rum sedan 2008 och i år kom ett bidrag från 6A på Glänningeskolan i Laholm med till finalen. Vera Jardelid i klassen ligger bakom bidraget ”Animox” som ser ut som en bok.
– Nästan alla andra gjorde hus, så jag ville göra något annat och jag tycker om att läsa, säger Vera.

Veras bokholk till SM-final
Vera Jardelid från Gläningeskolan är klar för SM-final i fågelholk med sin "Animox". Foto: Johan W Jönsson/collage

Totalt är det 15 fågelholkar som valts ut av en jury för att delta i finalen. En av fem i kategorin årskurs 4-6 är Veras originella holk i form av en bok - kreativt så att det förslår.

Eleverna i klass 6A skickade in bilder på ett gäng holkar för bedömning och juryn fastnade för Veras. Hennes fågelholk är nu hos Naturskyddsföreningen och omröstning pågår.

– Jag tyckte att det var ett roligt uppdrag och jag har gjort fågelholkar förut, men då var det mer simpla holkar. Först tänkte jag göra ett hus men då typ alla gjorde det kändes det tråkigt.

Eftersom att Vera gillar att läsa bestämde hon sig för att göra en bok. Hon gjorde en egen variant av första boken i Animox-serien då hon tycker om den. På fågelholksboken syns en varg.

– Animox-serien handlar om en kille som kan prata med djur. Han växer upp med sin morbror. Efter ett tag får han reda på att han är en animox och kan förvandla sig till ett djur, säger Vera.

Vera Jardelid på Glänningeskolan är i SM-final med sin fågelholk Animox. Foto: Johan W Jönsson

Var det svårt att göra holken?

– Inte så värst. Den var inte så komplicerad att göra men jag fick lite hjälp av min lärare Mikael. Att måla den var det jag lade ner mest tid och koncentration på. Jag målade i olika lager.

Var hamnar holken efter tävlingen?

– Jag gissar i uterummet hemma. Jag frågade mamma om vi skulle hänga ut den men hon sa ”nej, nej, vi ska ställa den fint på en liten hylla så att vi kan titta på den”, ler Vera.

Vad sa klasskamraterna om din holk?

– De undrade hur i hela friden jag kunde göra det där. Det är ju målningen som gör den speciell. Jag är ganska nöjd själv men lite missnöjd med baksidan. Övergången där är inte så fin.

Fågelholken "Animox" är nu hos Naurskyddsföreningen. Foto: Johan W Jönsson

Hur kändes det när du kom med?

– Jag var lite chockad! Jag visste inte att tävlingen var så stor plus att jag inte fick berätta för någon annan än min familj. De andra i final är också fina. Men jag hoppas på det bästa.

Vera gillar både trä- och syslöjd. Hon har hjälpt sin mamma att snickra och tycker att det är väldigt kul. Det syns, inte minst på fågelholken, att hon är intresserad av ämnet.

Den digitala omröstningen pågår fram till den 13 april. Vinnarna presenteras den 16 april. Glänningeskolans träslöjdslärare Mikael Karlsson är stolt över sin elev.

– Vera gick totalt utanför boxen. Hon är väldigt konstnärligt kreativ och tänker inte som alla andra. När de ringde och sa att en holk kommit med förstod jag direkt att det var Veras, hyllar han.

Här kan du rösta

Vera Jardelid med sin träslöjdslärare Mikael Karlsson. Han berättar att Vera är konstnärligt kreativ. Foto: Johan W Jönsson

Fakta:

SM i fågelholk

Tävling för att minska fåglarnas bostadsbrist och engagera barn och unga i naturfrågor. Tävlingen arrangeras av Naturskyddsföreningen och har pågått sedan 2008.