SKOLA 2026-06-20 KL. 11:58

Flitiga och ambitiösa elever uppmärksammades

Av Johan Jönsson

Laholms Sparbank fortsätter traditionen att uppmärksamma elever på Osbecksgymnasiet som gjort det lilla extra. Vid skolavslutningen i aulan delades årets Osbecksstipendier ut inför skolkamrater och personal – en utdelningsform som ger stipendiaterna välförtjänt uppmärksamhet.

Flitiga och ambitiösa elever uppmärksammades
Ceasar Heintz, Inez Emilsson, Skouba Konate och Minh Hac Tran Nguyen är årets stipendiater i årskurs ett och två på Osbecksgymnasiet. Foto: Johan Jönsson

– Detta är mycket bättre. Om stipendiaterna kommer till oss riskerar de att inte synas så mycket. Alla som går i gymnasiet läser kanske inte LT eller följer banken på sociala medier, säger Laholms Sparbanks marknadsansvariga Katrine Bergström.

För fjärde året i rad kom banken till skolan för att dela ut stipendierna. Varje stipendiat fick en check på 3 000 kronor och publikens applåder.

Osbecksstipendiet har under många år delats ut till elever som inte bara presterar väl i sina studier utan också bidrar till en positiv skolmiljö. Goda studieresultat, ansvarstagande, kamratskap och engagemang väger tungt när lärarna nominerar kandidaterna.

I år gick stipendierna till sex elever, två från varje årskurs.

Från årskurs 1 uppmärksammades Minh Hac Tran Nguyen, IM25, för sin studiedisciplin, sitt goda kamratskap och sitt respektfulla bemötande som bidrar till arbetsro i klassrummet. Stipendiet gick också till Inez Emilsson, BF25, som enligt motiveringen sprider energi och värme omkring sig och lyfter klassens gemensamma anda även under tuffare dagar.

– Det känns bra. Jag är väldigt stolt. Jag trodde inte att jag skulle få det, säger Inez Emilsson.

Hon berättar att hon aktivt försöker sprida positiv energi.

– Jag försöker att se det ljusa i det mesta, säger hon.

Pengarna planerar hon att antingen spara eller lägga på sin häst.

Inez Emilsson var en av alla stolta stipendiater på Osbecksgymnasiet. Foto: Johan Jönsson
Inez Emilsson var en av alla stolta stipendiater på Osbecksgymnasiet. Foto: Johan Jönsson

I årskurs 2 fick Ceasar Heintz, EK24, stipendium för sin starka studiedisciplin, sitt hjälpsamma sätt och sitt trevliga bemötande mot både elever och personal. Sekouba Konate, IM24, uppmärksammades för sitt stora engagemang, sin goda närvaro och sin positiva attityd som gjort honom till en uppskattad klasskamrat och tillgång för skolan.

Bland avgångseleverna i årskurs 3 gick stipendierna till Zasha Eriksson, NA23, och Bianca-Iozefina Faigal, SA23. Zasha lyftes fram för sitt hårda arbete, sin omtanke och sin förmåga att skapa sammanhållning i klassen. Bianca-Iozefina prisades för sitt ansvarstagande, sina goda studieresultat och sitt lugna och vänliga sätt, som gjort henne till en förebild för andra.

I samband med stipendieutdelningen utsågs även årets UF-företag i Laholm.

Motiveringen lyfte fram ett företag som med lösningsorienterat fokus och stark vilja tagit sig förbi både logistiska hinder och tuffa marknadsutmaningar. Genom att kombinera stilren design med funktion har företaget skapat en produkt som tillför värde på golfbanan.

Årets UF-företag blev Just Cover It UF, representerat av Charlie Nilsson, Erik Jönsson och Linus Larsson.

Erik Jönsson, Charlie Nilsson och Linus Larsson hade årets UF-företag. Bianca-Iozefina Faigal och Zasha Eriksson blev årets stipendiater i årskurs tre. Studenterna fick sina diplom i kyrkan på studentdagen av bankens Katrine Bergström. Foto: Privat
Erik Jönsson, Charlie Nilsson och Linus Larsson hade årets UF-företag. Bianca-Iozefina Faigal och Zasha Eriksson blev årets stipendiater i årskurs tre. Studenterna fick sina diplom i kyrkan på studentdagen av bankens Katrine Bergström. Foto: Privat

Fakta:

Motiveringar Osbecks stipendiater 2026:

Åk 1

Minh Hac Tran Nguyen IM25

Med studiedisciplin ser du till att språkliga barriärer inte hindrar din inlärning. Ditt sinne för ordning och reda bidrar till arbetsro och lugn i klassrummet. Genom din ödmjukhet, ditt goda kamratskap och bemötande av din omgivning, bidrar du med en respektfull miljö för såväl klasskamrater som lärare.

Inez Emilsson Bf25

Varje dag sprider du energi och värme, vilket gör dig djupt uppskattad av både klasskamrater och lärare. Även under jobbiga dagar viker du dig inte, utan deltar aktivt och lyfter klassens gemensamma anda. Du är en ”vanlig” elev med en helt exceptionell inställning till skolan och livet.

Åk 2

Ceasar Heintz Ek24

Du har mycket bra studiedisciplin. Du hjälper dina kamrater i klassrummet med god anda och har alltid ett trevligt och artigt bemötande mot kamrater och personal vilket bidrar till en positiv atmosfär på skolan.

Sekouba Konate IM24

Med en mycket bra närvaro, stort engagemang och intresse i skolan och en positiv attityd har du varit en fin tillgång i klassen och skolan. Dessutom har du varit en stöttande god kamrat och varit trevlig och social mot alla.

Åk 3

Zasha Eriksson Na23

Du har genom ditt hårda arbete, din omtanke och ditt positiva inflytande blivit en viktig del av klassen. Du stöttar dina kamrater, skapar sammanhållning och är ett föredöme både i studier och värderingar. Du är en elev som verkligen förtjänar uppmärksamhet och ett stipendium.

Bianca-Iozefina Faigal Sa 23

Du är en elev som alltid visar ordning och reda i ditt arbete och tar dina studier på största allvar. Genom åren har du konsekvent uppnått goda studieresultat, vilket tydligt speglar din målmedvetenhet och uthållighet. Dessutom är du en förebild som genom ditt lugn, ditt ansvarstagande och din vänlighet bidrar till att göra din omgivning bättre.

Årets UF-företag i Laholm

Med ett lösningsorienterat fokus och en god vilja har företaget navigerat sig förbi såväl logistiska hinder som tuffa marknadsutmaningar. De har visat att framgång inte handlar om att undvika motgångar, utan om förmågan att resa sig, kavla upp ärmarna och fortsätta leverera. Genom att kombinera stilren design med funktion har de skapat en produkt som adderar värde på golfbanan.

Årets UF-företag i Laholm är: Just cover it UF som är representerade av Charlie Nilsson, Erik Jönsson och Linus Larsson