Av Rickard Gustafsson
Barnafödandet minskar – och det märks i Laholm. I höst är det cirka hundra färre barn i förskolan jämfört med i fjol. Nu pausar kommunen avdelningar på fyra förskolor.
Laholms kommun ställer om förskoleverksamheten inför hösten 2026.
Förklaringen till omställningen är att stora årskullar lämnar förskolan och går vidare till förskoleklass, vilket gör att behovet av platser minskar.
– Det är cirka 100 barn färre på förskolan den här hösten jämfört med hösten 2025, säger verksamhetschefen Eva Karlberg Magnusson.
Bakgrunden är en tydlig nedgång i antalet födda barn i både Laholm och i Sverige som helhet.
Kommunen har därför beslutat att pausa en avdelning på fyra förskolor: Blåkulla i Laholm, Katthult i Lilla Tjärby, Mellbystrand och Ängskulla i Veinge.
Beslutet bygger på en samlad bedömning av barnantal, köläge och befolkningsutveckling i kommunen.
Enligt kommunen handlar det inte om besparingar och inga fast anställda sägs upp. Positivt är att det blir färre barn per pedagog, men samtidigt kan personal komma att flyttas mellan kommunens förskolor.
– Jag är medveten om att förändringar väcker frågor och kan skapa oro. Min och rektorernas ambition på berörda förskolor är att genomföra processen framåt så transparent och respektfullt som möjligt och i samverkan med de som berörs, säger Eva Karlberg Magnusson.
Trots färre barn räknar kommunen med att det kommer att finnas gott om förskoleplatser i höst, även om vissa enheter kan bli fulla. Det kan innebära att alla familjer inte får sitt förstahandsval.
Hur utvecklingen ser ut framöver är osäker, enligt kommunen.
– Förhoppningsvis ökar födelsetalen och vi kan behålla vår personal, men även nästa år släpper vi en stor kull till förskoleklass, säger Eva Karlberg Magnusson.
