SAMHÄLLE 2025-12-27 KL. 12:00

Om mobilen sviker - nödtelefoner ska kunna larma

Av Carina Nilsson

Markaryds kommun har installerat nödtelefoner på tre platser i kommunen. Med nödtelefonerna ska man kunna larma 112 även om mobilnätet ligger nere.

Om mobilen sviker - nödtelefoner ska kunna larma
Markaryds kommun har satt upp nödtelefoner som ska fungera även om mobilnätet slås ut. Foto: Markaryds kommun

Idén till nödtelefonerna kommer från Helsingborg berättar kommunens stabschef Bengt-Ove Ohlsson.

– Vi vill öka tryggheten för våra medborgare. Mobilnätet ligger inte nere ofta, men det händer och då finns det här att tillgå. Nödtelefonerna ringer upp SOS alarm via blåljussystemet Rakel. Nödtelefonerna är också positionerade så larmoperatören kan se vart man ringer ifrån, säger han och fortsätter:

– Det här systemet finns sedan tidigare, men då har vi placerat ut brandbilar som kan larma via Rakel. Det här fungerar på samma sätt men vi låser inte upp vår personal.

Stabschef Bengt-Ove Ohlsson säger att syftet med nödtelefonerna är att öka tryggheten och säkerheten. Foto: Arkiv

Nödtelefoner har installerats på fyra platser i kommunen: brandstationen i Markaryd, Hinneryds bygdegård, Traryds församlingshem samt utanför den nya ambulans- och brandstationen i Strömsnäsbruk.

Markaryd är först ut i Kronobergs län med de nya nödtelefonerna. Bengt-Ove Ohlsson tror att fler kommer att anamma modellen.

– Rubriken från MSB i senaste utskicket var ”Från flyktingkris och skogsbränder till planering för väpnat angrepp” och det är det vi måste jobba efter. Vi ska planera för det värsta men hoppas på det bästa. Det är bra att nödtelefonerna finns men det bästa är om vi inte behöver använda dem, säger han.

Nödtelefoner finns vid brandstationen i Markaryd, bygdegården i Hinneryd och Traryds församlingshem. Det kommer också att finnas en vid den nya ambulans- och brandstationen i Strösmnäsbruk. Foto: Markaryds kommun