NYHETER 2025-04-11 KL. 14:40

Allvarligt sabotage på lekplatser

Av Carina Nilsson

Två lekplatser i Markaryd har utsatts för allvarligt sabotage. På Timsfors skola skruvades säkerhetsmuttrar bort till fyra stycken gungor, och i Brunnsparken hade någon ersatt bultar med buntband.
– Det här kunde ha lett till en allvarlig skada, säger Markaryds kommunpolis Mathias Fager och tillägger att polisen gärna tar emot tips om någon har gjort iakttagelser i närheten av platserna.

Allvarligt sabotage på lekplatser
Lekplatsen i Brunnsparken har utsatts för allvarlig skadegörelse. Även lekplatsen vid Timsfors skola har utsatts för allvarligt sabotage. Foto: Markaryds kommun

De båda händelserna är polisanmälda som skadegörelse. Både polisen och Markaryds kommun ser allvarligt på det inträffade.

– Uppsåtet kring det här brottet kan man bara fantisera om. Men det är bekymmersamt eftersom det har funnits en stor risk för allvarliga skador, både för barn som gungar och för personer i anslutning till gungorna, säger Mathias Fager.

Skadegörelsen på lekplatsen vid Timsfors skola ska ha ägt rum någon gång mellan den 4 april och den 7 april.

– Här har någon eller några skruvat bort säkerhetsmuttrar på upphängningsanordningen till fyra stycken gungor, säger Mathias Fager.

Den andra skadegörelsen ägde rum någon gång mellan den 4 och 5 april i Brunnsparken.

Kommunpolis Mathias Fager ser allvarligt på skadegörelsen eftersom den kunde ha lett till en allvarlig olycka. Foto: Arkiv

– Här har man skruvat loss alla bultar på en gunga och ersatt dem med buntband. Det är allvarligt eftersom buntband såklart inte håller för den belastningen, säger Mathias Fager.

Polisen har än så länge inte mycket att gå på för att kunna hitta den eller de som har utfört skadegörelsen.

– Det är första gången vad jag kan minnas som vi har den här typen av skadegörelse. Visst har det förekommit klotter eller att man på olika sätt orsakar stopp i avloppen på toaletter och liknande. Men här riskerar man att människor – barn – skadas, säger Mathias Fager.

Kommunen har lagt ut information om händelserna på sin hemsida och uppmanat föräldrar att vara extra vaksamma.

– Kommunen har också ökat tillsynen på lekplatserna och från polisens sida vill vi gärna ha in tips om någon har sett något. Man behöver inte värdera det själv, utan har man sett något så är det bara att höra av sig, säger Mathias Fager.