Av Johan Jönsson
Ingen ska behöva känna sig ensam i rollen som anhörigvårdare. Det var budskapet när Anhörigföreningen Laholm-Båstad nyligen bjöd in till en sommarträff i Karsefors i Ysby.

Ett 20-tal personer samlades vid den gamla festplatsen för en eftermiddag med korvgrillning, musik och gemenskap. Syftet var att ge anhöriga möjlighet att träffas, utbyta erfarenheter och knyta nya kontakter.
– Ingen ska behöva stå helt ensam i sin vårdarroll, säger föreningens ordförande Lillemor Johnsson.
Anhörigföreningen Laholm-Båstad drivs helt ideellt och arbetar för att stötta personer som vårdar, hjälper eller på annat sätt stöttar en närstående med fysisk eller psykisk ohälsa, funktionsnedsättning eller hög ålder. En anhörig kan vara make, maka, partner, förälder, barn, barnbarn, vän, granne eller arbetskamrat.
Förutom att anordna träffar vill föreningen skapa kontakter med politiker och andra beslutsfattare samt samverka med kommunernas anhörigstöd.
– Vi hoppas givetvis att fler vill söka sig till oss, säger Lillemor Johnsson.
Anhörigas Riksförbund bildades 1996 med målet att förbättra livsvillkoren för anhöriga, oavsett den närståendes ålder eller diagnos. I dag samlar förbundet drygt 4 000 medlemmar i ett 50-tal lokalföreningar runt om i landet. Medlemsavgiften i lokalföreningen Laholm-Båstad är 100 kronor per år.
Under träffen stod även musik på programmet. Kommunpolisen i Laholm – Kristian Nilsson, som också är verksam som musiker och sångare, bjöd på en bred repertoar med allt från Danne Stråhed och Galenskaparna till Benjamin Ingrosso och Evert Taube.
Efter underhållningen tände Hans Gunnar Enggaard grillen och deltagarna avslutade eftermiddagen med korv och fortsatt samvaro.