SPORT 2025-07-11 KL. 05:58

Fart, glädje och guld för Michelle och Heidmar

Av Johan W Jönsson

Michelle Edvall Karlsson från Mellbystrand fortsätter att skörda framgångar på islandshästscenen. Tillsammans med sin häst Heiðmar frá Berglandi I tog hon nyligen två SM-guld vid Sport-SM i Dalarna, som hölls på Romme travbana.

Fart, glädje och guld för Michelle och Heidmar
Michelle Edvall Karlsson med SM-bucklan i hand på sin islandshäst Heiðmar frá Berglandi. Foto: Mikaela Wendt

Det var närmare 200 ekipage som kvalat in till årets mästerskap i sportgrenarna, där Michelle tävlade i juniorklassen (13–15 år) i grenarna fyrgång (V1) och tölt (T1). I fyrgång visar ekipaget alla gångarter – tölt, trav, galopp, skritt samt ökad tölt – medan T1 fokuserar på olika tempon i tölt med bland annat steglängdsökningar.

– Det viktigaste är inte att vinna utan att ha roligt tillsammans med hästarna och alla kompisar, säger Michelle. Man lär känna människor från hela Sverige och även andra länder, som man annars aldrig hade mött.

Hon menar att deras styrka som ekipage ligger i den mjuka vardagsträningen.

– Vi tränar inte så mycket tävlingsform utan jobbar med mjukgörande arbete och rider mycket i skogen. Där är Heiðmar som allra bäst!

Förra året tog Michelle och Heiðmar dubbla SM-guld på Gæðinga-SM, som är en annan tävlingsform där domarna premierar hästar som visar stort mod, energi och uttrycksfullhet – så kallade ”Gæðingar”.

Michelle Edvall Karlsson från Mellbystrand har rönt nya framgångar på sin islandshäst Heiðmar frá Berglandi. Foto: Louise Edvall

I september är det dags för nästa Gæðinga-SM, denna gång på Margaretehof utanför Everöd i Skåne. Då kliver Michelle upp i en ny åldersklass, 14–17 år, vilket hon ser fram emot med spänning.

Men först väntade Falsterbo Horse Show den 8–9 juli, där islandshästarna tar plats under Falsterbo Icelandic Power. Där samsas fartfyllda grenar som fyrgång, femgång och pass med publikfavoriter som Champagne Duellen och showpass i lag. Det blev ett fint silver för ekipaget från Mellbystrand.

Att tävla på den här nivån med ett djur som väger närmare 400 kilo ställer höga krav på både häst och ryttare. Inom sportgrenarna gäller det att hästen visar rena gångarter, imponerande rörelser och att den svarar lydigt på små hjälper. För att nå hela vägen behövs dessutom lätthet, kraftfullhet och ett synligt samspel.

För Michelle handlar allt ytterst om glädjen med hästarna.

– Jag är väldigt tacksam över att få hålla på med den här sporten som jag verkligen älskar, säger hon.

Efter Falsterbo blir det nu lite välförtjänt mellanvila för Heiðmar, blandat med sommarhäng i stallet och tid med vänner, innan säsongens stora final i september.