Av Johan W Jönsson
1993 började Kornhults IK med sin omtyckta bilbingo. Nu har dock spelinspektionen satt stopp för fortsatt bingospel. Ingenting har förändrats i KIK:s verksamhet men inspektionen bedömer att föreningen inte är ”allmännyttig”.
– Det finns bara förlorare i det här, säger KIK:s ordförande Marcus Wärring.
Kornhults IK kunde inte dra igång med sin uppskattade och välbesökta bilbingo första tisdagen i maj i år. Det har man annars gjort sedan 1993 då den omtyckta aktiviteten började.
Spelinspektionen tog lång tid på sig att fatta beslut kring speltillståndet och när det väl kom blev det förvånande svaret ”nej”. Detta då föreningen inte bedriver egen idrottslig verksamhet.
– Vi ställer oss rätt frågande till beslutet generellt sett. Vi har haft samma verksamhet sedan 1996 då vi gjorde ett samarbetsavtal med HAIS och startade K/HFF tillsammans, säger Wärring.
Sedan 1996 ligger fotbollsverksamheten i Kornhult/Hishult FF. Spelinspektionen tog över tillståndshanteringen för några år sedan och har beviljat tillstånd två gånger tidigare.
– Vi har fått tillstånd av dem två gånger tidigare i treårsperioder. Vi har beskrivit vår verksamhet precis som den ser ut, inklusive vårt samarbete, och ingenting har förändrats.
– Av någon anledning tycker man nu på något sätt att det inte är en allmännyttig verksamhet vi bedriver. Överskottet från bingon går till fotbollen i K/HFF och till vår anläggning.
Marcus tycker dessutom att det är märkligt att spelinspektionen tagit ett annat beslut nu än vad man gjort tidigare. Detta uppger dock spelinspektionen inte ger skäl för att bevilja ny licens.
LT har tagit del av beslutet från Spelinspektionen. Då Kornhults IK inte bedriver egen idrottslig verksamhet får man nu inte tillstånd. Samarbetet med K/HFF ändrar inte bedömningen.
– Det är samma information och samma data man fått även tidigare då vi beviljats licens. Därför ifrågasätter jag beslutet kraftigt. Det är som sagt inget som förändrats sedan 1996.
Vad betyder det här för föreningarna?
– Det är synd! Det är en stor inkomstkälla för föreningslivet i Kornhult och Hishult som försvinner. Det är också synd om alla bilbingospelare som kommer till oss. Det är en social verksamhet.
Kornhults IK har för avsikt att överklaga beslutet. Då det troligtvis kommer att ta tid räknar man inte med något bilbingospel under 2025. Säsongen varar normalt till andra tisdagen i september.
Kornhult/Hishult FF skulle kunna ansöka om speltillstånd för bilbingon men det är en fråga som i så fall först behöver lösas internt mellan de tre olika föreningarna.