SPORT 2026-10-23 KL. 12:00

Serve tog över serieledningen – nu väntar tidig seriefinal

Av Johan Jönsson

Två raka segrar i Sandared har skickat upp Laholms BTK Serves damer i topp i division 1 västra. I november väntar en tidig seriefinal mot tabelltvåan Linné.

Serve tog över serieledningen – nu väntar tidig seriefinal
Astra Edwards Taylor, Karla Fragoso Bengtsson och Olivia Lämpegård i Laholms BTK Serves damlag leder nu division 1. Foto: LBTKS

Laholms BTK Serve fortsätter att imponera i division 1. Efter 6–0 mot Kungälv och 6–3 mot Kågeröd 2 i det andra sammandraget i Sandared utanför Borås leder laget serien.

Karla Fragoso Bengtsson, Olivia Lämpegård och Imani Astra Edwards-Taylor spelade hem de två segrarna. Den här gången fick de klara sig utan lagledaren Jimmy Lämpegård, som var på semester i Spanien.

– De coachade sig själva den här gången. Imani är lite äldre och stöttar de andra, samtidigt som de hjälper henne när hon spelar. Det gjorde de bra, säger han.

Mot Kungälv var det aldrig något snack. Laholm vann samtliga sex matcher och fick en perfekt start på sammandraget.

Mötet med Kågeröd 2 blev desto jämnare. Det unga Kågerödslaget har utvecklats snabbt och bjöd på betydligt tuffare motstånd, men Laholm kunde till slut vinna med 6–3.

– De har blivit jätteduktiga på kort tid. De har allt att vinna och är riktigt lovande. Det finns säkert framtida landslagsspelare där, säger Jimmy Lämpegård.

Nästa sammandrag i november blir en betydligt större värdemätare. Då står Linné som arrangör och Laholm ställs mot tabelltvåan i en match som kan få stor betydelse för toppstriden. Även Sandared och Kågeröd 1 tillhör lagen som väntas slåss i toppen.

– De två nästkommande matcherna mot Linné och Sandared blir betydligt tuffare. Det är då man verkligen får se var vi kan hamna i serien, säger Lämpegård.

Mötet med Linné blir en tidig seriefinal, även om lagledaren påpekar att tabelläget kan vara något svårbedömt eftersom lagen inte har spelat lika många matcher och mött samma motstånd.