Av Rickard Gustafsson
Region Halland har beslutat att busslinje 223 mellan Knäred och Laholm läggs ner när persontågen börjar rulla på Markarydsbanan nästa år. Laholms kommun protesterar. Värst drabbas Skogaby och Ahla, som blir helt utan reguljär kollektivtrafik – en konsekvens som aldrig diskuterades innan beslutet fattades.

När persontågstrafiken mellan Halmstad och Hässleholm startar 2028 ska tågen gå en gång i timmen och stanna i både Knäred och Veinge.
När Region Hallands driftnämnd för kollektivtrafik i september klubbade kollektivtrafikplanen för 2027, med utblick mot 2028–2031, beslutades att busslinje 223 mellan Knäred och Laholm ska avvecklas.
Förra året gjordes närmare 18 000 resor med 223:an, varav knappt 7 000 med skolkort, enligt statistik från Hallandstrafiken.
Knäredsbon Erling Cronqvist (C), ledamot i driftnämnden, säger att beslutet huvudsakligen handlar om ekonomi.
– Det är klart att det handlar om pengar. Vi kan inte ha kostnader för både tåg och buss, säger han till LT.
Frågan om kollektivtrafik på landsbygden är särskilt viktig för Laholms kommun. Bara drygt 25 procent av invånarna bor i centralorten – lika många bor på landsbygden utanför någon av de 13 tätorterna.
Kommunen, som satsar stort på de nya stationerna i Knäred och Veinge, vill förbättra kollektivtrafiken och riktar kritik mot beslutet.
– Vi vill hitta lösningar för att öka mobiliteten, inte ersätta viss mobilitet med annan. Vi strävar efter att man snabbt ska kunna röra sig från Knäred till Markaryd, från Knäred till Halmstad, men också snabbt från Knäred till Laholm, säger samhällsbyggnadschefen Andreas Meimermondt.
Cronqvist, som tidigare i rollen som kommunstyrelsens ordförande kämpat för Markarydsbanan, lyfter dock fram att entimmestrafiken förbättrar pendlingsmöjligheterna mellan Knäred och Laholm.
– Det är mycket positivt i jämförelse med dagens fem dubbelturer med buss.
Från 2028 är tanken att resenärerna från Knäred ska ta Pågatåget till Veinge och där byta till Hallandstrafikens buss 324 till busstationen i Laholm. Tidtabellerna ska synkroniseras när tågen börjar gå.
Det andra alternativet är att ta tåget till järnvägsstationen i Laholm, via byte till ett annat Pågatåg på Halmstad C.
Betydligt större blir konsekvenserna längs den nuvarande busslinjen. 223:an har 18 hållplatser längs sträckan och passerar bland annat Skogaby och Ahla. När bussen försvinner blir de båda orterna helt utan reguljär kollektivtrafik.
Den negativa konsekvensen diskuterades aldrig bland politiker och tjänstemän innan driftnämnden fattade sitt beslut, erkänner Cronqvist.
– Det var inget ämne som lyftes när ärendet var uppe i nämnden, men det är inte planerat någon annan trafik. Enligt förvaltningschefen Andreas Almqvist är det väldigt få resenärer i Skogaby och Ahla, men det är ju föga tröst för de som ändå åker.
Invånarna hänvisas, enligt Cronqvist, till tågstationerna i Knäred eller Veinge eller till den beställningsbara närtrafiken.
Närtrafiken är anropsstyrd och är väl inte tänkt för den som jobbpendlar?
– Nej, man får helt enkelt ta sig till tågstationerna. Jag känner att jag inte har ett riktigt bra svar på din fråga, men det finns tid att diskutera det här. Det här känns lite surt och jag lovar att jag ska ta upp det i nämnden, men kan inte lova att vi hittar en lösning för de som hamnar i kläm, säger Erling Cronqvist.
Sedan tidigare står det klart att den så kallade Markarydsbussen, linje 325, kommer att skrotas när tågen börjar gå.