NYHETER 2026-08-04 KL. 16:53

Polishelikopter jagade skogsflyende dieseltjuv

Av Rickard Gustafsson

Helikopter, hundar och polismän spårade en flyende dieseltjuv. Insatsen misslyckades, men Laholmspolisen har ändå gott hopp om att få fast den misstänkte gärningsmannen.

Polishelikopter jagade skogsflyende dieseltjuv
Trots att polisen satte in helikopter lyckades den misstänkte dieseltjuven komma undan. Polisen hyser dock gott hopp om att gripa mannen. Foto: Rickard Gustafsson/Arkivbild

En stor polisinsats drogs i gång i söndags eftermiddag i trakterna runt Bölarp mellan Veinge och Mästocka.

Upprinnelsen till pådraget började med att en fastighetsägare noterade en man som var i färd med att stjäla diesel ur en tank på gårdsplanen. Låset till tanken var sönderklippt.

– Målsägaren och ett vittne överraskade mannen som sprang i väg ut i skogen. Flera patruller, hundförare och en helikopter som låg och cirkulerade i området bidrog i sökandet, berättar Dan Larsson på Laholmspolisen.

Mannen lyckades undkomma, men polisen tror sig ändå kunna få fast dieseltjuven och lösa brottet.

– Ett vittne tog en mobilbild på den misstänkte gärningsmannen och han är identifierad. Det är en man i 50-årsåldern och känd av polisen sedan tidigare, säger Dan Larsson.

Fler aktuella polishändelser:

• Laholmshem bygger ett nytt huvudkontor på Repslagaregatan i Laholm. Nyligen drabbades byggarbetsplatsen av ett inbrott i en verktygscontainer där elverktyg, borrmaskiner, lasermätare och batterier stals. Företaget som drabbats är Oscar Hansson VVS i Halmstad och polisen har inga spår efter tjuvarna.

• En kvinna i Lilla Tjärby fick under natten till fredag den 31 juli sin bil förstörd. När hon kom ut morgonen var både vindruta och motorhuv dränkt i målarfärg. Det finns inga spår eller vittnen till händelsen.

– Den här skadegörelsen sticker ut och det lär bli en ganska omfattande sanering, säger Dan Larsson på polisen i Laholm.

• En kvinna i 65-årsåldern knuffades till marken av en kvinna i 50-årsålden på vägen hem efter att ha handlat i centrala Laholm. Händelsen inträffade lördagen den 1 augusti vid 10-tiden. Enligt polisen ska den yngre av kvinnorna ha försökt stjäla offrets mobiltelefon.

– Det misslyckades. Det har upprättats en anmälan om grov stöld och målsägaren har pekat ut den misstänkta gärningskvinnan, säger Dan Larsson och berättar att några förhör ännu inte hållits.

• Tjuvar strippade en Volvo XC 70 på bilens strålkastare. Brottet inträffade under natten till måndagen den 3 augusti på Sunnebovägen i Skummeslövsstrand. Bilen stod parkerad utanför ägarens bostad. Enligt polisen finns varken vittnen eller övervakningskameror. Samma natt skedde en liknande incident på Snödroppevägen i Laholm. Här blev stöldgodset lister till en Volvo XC 60.