Av Rickard Gustafsson
Helikopter, hundar och polismän spårade en flyende dieseltjuv. Insatsen misslyckades, men Laholmspolisen har ändå gott hopp om att få fast den misstänkte gärningsmannen.

En stor polisinsats drogs i gång i söndags eftermiddag i trakterna runt Bölarp mellan Veinge och Mästocka.
Upprinnelsen till pådraget började med att en fastighetsägare noterade en man som var i färd med att stjäla diesel ur en tank på gårdsplanen. Låset till tanken var sönderklippt.
– Målsägaren och ett vittne överraskade mannen som sprang i väg ut i skogen. Flera patruller, hundförare och en helikopter som låg och cirkulerade i området bidrog i sökandet, berättar Dan Larsson på Laholmspolisen.
Mannen lyckades undkomma, men polisen tror sig ändå kunna få fast dieseltjuven och lösa brottet.
– Ett vittne tog en mobilbild på den misstänkte gärningsmannen och han är identifierad. Det är en man i 50-årsåldern och känd av polisen sedan tidigare, säger Dan Larsson.
Fler aktuella polishändelser:
• Laholmshem bygger ett nytt huvudkontor på Repslagaregatan i Laholm. Nyligen drabbades byggarbetsplatsen av ett inbrott i en verktygscontainer där elverktyg, borrmaskiner, lasermätare och batterier stals. Företaget som drabbats är Oscar Hansson VVS i Halmstad och polisen har inga spår efter tjuvarna.
• En kvinna i Lilla Tjärby fick under natten till fredag den 31 juli sin bil förstörd. När hon kom ut morgonen var både vindruta och motorhuv dränkt i målarfärg. Det finns inga spår eller vittnen till händelsen.
– Den här skadegörelsen sticker ut och det lär bli en ganska omfattande sanering, säger Dan Larsson på polisen i Laholm.
• En kvinna i 65-årsåldern knuffades till marken av en kvinna i 50-årsålden på vägen hem efter att ha handlat i centrala Laholm. Händelsen inträffade lördagen den 1 augusti vid 10-tiden. Enligt polisen ska den yngre av kvinnorna ha försökt stjäla offrets mobiltelefon.
– Det misslyckades. Det har upprättats en anmälan om grov stöld och målsägaren har pekat ut den misstänkta gärningskvinnan, säger Dan Larsson och berättar att några förhör ännu inte hållits.
• Tjuvar strippade en Volvo XC 70 på bilens strålkastare. Brottet inträffade under natten till måndagen den 3 augusti på Sunnebovägen i Skummeslövsstrand. Bilen stod parkerad utanför ägarens bostad. Enligt polisen finns varken vittnen eller övervakningskameror. Samma natt skedde en liknande incident på Snödroppevägen i Laholm. Här blev stöldgodset lister till en Volvo XC 60.