NYHETER 2026-09-19 KL. 13:00

Draghundsloppet i Laholm får en höstuppföljare

Av Johan Jönsson

Efter en lyckad vårpremiär laddar Laholms Brukshundsklubb för ett nytt draghundslopp. I höstens upplaga blir det dessutom premiär för ett 300 meter långt barnlopp.

Draghundsloppet i Laholm får en höstuppföljare
Ellen Tengvall och Rebecka Pettersson ser fram emot Draghundsloppet i Laholm. Att springa med sin hund kan höja farten med upp till två minuter per kilometer. Foto: Johan Jönsson/Arkiv

Den 27 september är det dags igen. Då arrangeras Draghundsloppet Laholm vid Laholms Brukshundsklubb i Ahla, efter att vårens lopp blev en succé med fullt startfält och många nöjda deltagare.

– Våren blev en jättekul tillställning med fullt startfält och glada hundar och löpare, säger Rebecka Pettersson, arrangör och medlem i Laholms Brukshundsklubb.

Precis som i våras är loppet öppet för både vana löpare och nybörjare. Banan är 3,5 kilometer och deltagarna delas in i tre startgrupper efter tempo och önskemål. Tre ekipage startar samtidigt, med 30 sekunders mellanrum.

Arrangörerna hoppas på en blandning av tävlingsinriktade löpare och deltagare som framför allt vill ha en rolig aktivitet tillsammans med sin hund.

För de snabbaste väntar priser. De tre främsta damerna och herrarna premieras. Dessutom lottas ytterligare tre priser ut bland deltagarna. Alla som går i mål får medalj.

– Vi vill att det ska vara ett roligt lopp för alla, både för den vana löparen och för den som provar på för första gången, säger Rebecka.

Rebecka Pettersson och Ellen Tengvall med sina hundar Beda och Lessie. Draghundsekipagen är vana löpare ihop. Foto: Johan Jönsson/Arkiv
Rebecka Pettersson och Ellen Tengvall med sina hundar Beda och Lessie. Draghundsekipagen är vana löpare ihop. Foto: Johan Jönsson/Arkiv

Den stora nyheten i höstens upplaga är ett lopp för barn upp till tolv år. Barnloppet är 300 meter långt och går runt träningsplanen på klubben.

Barnen får själva välja om de vill springa tillsammans med sin hund eller springa utan hund. Starten sker efter det stora draghundsloppet och före prisutdelningen.

– Det viktigaste är att ha roligt, röra på sig och känna gemenskap och pepp längs vägen, säger Rebecka.

Efter målgång väntar dessutom en goodiebag på alla barn som deltar. Startavgiften för barnloppet betalas på plats och går till en barnrättsorganisation.

Även runt själva loppet blir det aktiviteter för besökare och deltagare. Ahlamossen finns på plats och grillar, medan klubbens kiosk säljer våfflor och annan fika.

– Vi hoppas att både gamla och nya deltagare vill komma och springa med oss i höst, säger Rebecka.