NYHETER 2026-04-05 KL. 06:00

Miljoner investeras i elnätet när industrin ställer om

Av Carina Nilsson

Allt fler vill ställa om från gas och olja till elanvändning. I Markaryd har elbolaget Eon 30 pågående anslutningsärenden till elnätet som sammanlagt behöver 260 MW el, vilket motsvarar elbehovet för 40 000–50 000 villor en kall vinterdag.
– För att klara efterfrågan behöver Eon investera 22 miljoner i elnätet i Markaryds kommun bara i år, säger Henrik Sjöberg som är regionchef för Halland och Småland på Eon.

Miljoner investeras i elnätet när industrin ställer om
Eon jobbar med att förstärka elnätet för att klara industrins omställningsbehov till ett fossilfritt samhälle. Foto: Arkiv

När samhället ska ställa om från fossila bränslen som kol, olja och gas ökar efterfrågan på el, vilket ställer nya krav på elnätet.

– För tio-femton år sedan var det ingen som brydde sig om den här branschen men idag pratas det om el hela tiden. Omställningen mot ett fossilfritt samhälle går snabbt nu, där det för privatkunderna handlar mycket om elbilar och solceller, medan många företag byter ut gas och olja mot el, säger Henrik Sjöberg och fortsätter:

– För att klara omställningen behöver vi både öka elproduktionen och spara el – genom energieffektivisering som exempelvis värmepumpar.

För Eons del betyder det att de måste bygga ut och förstärka elnätet samt ordna fler anslutningar.

– Det pågår ett stort arbete med att byta hela regionnätsledningen mellan Halmstad, Knäred och Hässleholm, vilket får en påverkan även på Markaryd eftersom det ligger så nära.

I Markaryd pågår också ett arbete för att öka den generella kapaciteten i elnätet och korta anslutningsköerna.

– Vi har en stor ökad efterfrågan på 260 MW och vi kommer under året att investera 22 miljoner i Markaryds kommun. I slutet av året ska en ny transformatorstation tas i drift i norra Markaryd vilket innebär att fler industrier kan öka kapaciteten. I slutet av 2030 ska en ny station också vara klar i Timsfors.

Under perioden 2024–2027 kommer Eon att investera 27 miljarder kronor i elnäten.

– Pengarna kommer från de elnätsavgifter som hela kollektivet är med och betalar. Men kostnaden för att ansluta sig till elnätet, om man exempelvis bygger en vindpark eller anlägger en solcellspark, betalas av den enskilda kunden.

Även om en hel del är gjort så återstår mycket arbete fram till åtminstone år 2030.

– Den riktigt stora förflyttningen uppåt i förbrukning kommer först när den tunga industrin ställer om ännu mer till fossilfritt. När dessutom lastbilar och andra tunga fordon ska laddas blir det ännu större effektuttag och där är nätet inte utbyggt än. Det kommer att fortsätta hända väldigt mycket i minst tio år framåt, säger Henrik Sjöberg.