Av Rickard Gustafsson
Tusentals fiskar, däribland lax från genuin stam, hittades i somras döda i Bölarpsån. Både polisen och kommunen har utrett det misstänkta miljöbrottet, men har fått ge upp utan att kunna fastställa orsaken eller finna ansvariga bakom fiskdöden.
– Jag vet att de jobbat hårt och det är synd att man inte kunnat hitta låsa fast någon vid det här utsläppet, säger Hans Schibli på länsstyrelsen i Halland.
Det var i slutet av juli som en markägare rapporterade in till länsstyrelsen att döda fiskar låg och flöt i biflödet till Genevadsån.
Vattenmiljöövervakaren Hans Schibli for ut och tog massvis med vattenprover utmed en 1,5 kilometer lång åsträcka från hemvärnsgården i Bölarp ned till Kapplet.
– Sjukdom är det inte tal om. Vi ser på fisken att den har dött av syrebrist. Så det har kommit ut något ämne i vattnet som har snott syret från fiskarna, förklarade Schibli i somras då han samtidigt lanserade en teori om att gödsel spolats ut i ån i samband med ett kraftigt regn.
Det misstänkta miljöbrottet har utretts av flera myndigheter. Insamlade prover av vatten och fisk från Bölarpsån har analyserats av Statens Veterinärmedicinska Anstalt och obduktionsrapporten visade att fiskdöden kan ha orsakats av syrebrist, men vad som gjort att fiskarna drabbats har inte gått att fastställa.
En specialgrupp inom Polisen, som arbetar med miljöbrott, har inte funnit något som kan styrka att brott begåtts och har därför lagt ned sin förundersökning.

Döda laxöringsungar. Foto: Rickard Gustafsson/Arkivbild
Miljöenheten vid Laholms kommun har parallellt med polisens arbete gjort en egen utredning som inte heller nått i mål.
– Det har spekulerats i media att gödsel har orsakat syrebrist, men miljöenhetens utredning kan inte bekräfta detta, säger Annica Hegefeldt, miljöchef i Laholms kommun.
Hon berättar att kommunen har varit i kontakt med fastighetsägare och lantbrukare längs med ån där den döda fisken hittades.
– Vi har bland annat granskat när i tid och vilken mängd gödsel som har spridits samt granskat aktuella sprutjournaler för bekämpningsmedel. Vår utredning kan inte fastställa att gödsel eller bekämpningsmedel från omgivande mark har orsakat fiskdöden i Bölarpsån, och vi har heller inte hittat några andra potentiella orsaker, säger hon.
Hans Schibli suckar djupt över att myndigheterna inte lyckats hitta svar på utsläppsgåtan och orsaken till att tusentals lax-, bäck- och havsöringar kvävdes till döds.
– Något ämne har stulit syret för fisken, så enkelt är det, konstaterar han.

Per Ingvarsson och Hans Schibli samlade i somras ihop död fisk i Bölarpsån. Hur utsläppet påverkar laxbeståndet i ån på längre sikt är för tidigt att svara på, säger Hans Schibli. Foto: Rickard Gustafsson/Arkivbild
Under utredningen har Schibli haft kontakt med polisens särskilda miljöbrottsgrupp.
– Det är inte lätt att utreda sådant här och jag vet att de gjort vad de kunnat. Samtidigt får man vara glad för att det inte blev en totalskada för laxbeståndet. Det var ett väldigt lokalt utsläpp och varken uppströms och nedströms har vi inte sett någon påverkan.
Utsläppet var ett hårt slag för den genuina och mycket skyddsvärda laxstammen i Genevadsån. Om laxen kan återhämta sig är för tidigt att säga.
– Det är först nästa höst vi kommer kunna se det. Alla fiskar som dog skulle ha gett sig ut i havet för att senare komma tillbaka för att leka och så blir det ju inte. Vi ser hur sårbart vattenekosystemen är, men det har varit bra vattenflöden i höst och gynnsamma förutsättningar för lekmogna laxöringar att ta sig till lekplatserna, säger Hans Schibli.
LÄS MER: Tusentals döda fiskar hittade i Bölarpsån
