Av Rickard Gustafsson, Per Brolléus
Det kommer bli på pricken två decennier sedan Laila Adéle stod på Mello-scenen senast. När sångfågeln nu gör comeback i tävlingen gör hon det med en powerballad i bästa Whitney Houston-snitt.
– Det ska bli så jäkla roligt! Jag ser framemot det helt enormt mycket, säger den tidigare Skottorpsbon.
Det kommer bli på pricken två decennier sedan Laila Adéle stod på Mello-scenen senast. När sångfågeln nu gör comeback i tävlingen gör hon det med en powerballad i bästa Whitney Houston-snitt.
– Det ska bli så jäkla roligt! Jag ser framemot det helt enormt mycket, säger den tidigare Skottorpsbon.
Det är 20 år sedan Laila Adéle klev in på scenen i Scandinavium i Göteborg och tävlade med bidraget ”Don’t try to stop me” och slutade sjua i den kvaltävling som vanns av den blivande Mello-vinnaren Carola, med låten ”Evighet”.

Laila Adéle tävlar i deltävling 2 i Göteborg. Foto: Martina Wärenfeldt
När hon nu återvänder till Melodifestivalen gör hon det med ambitionen att ta sig till final och väl där finns chansen såklart chansen att få representera Sverige i Eurovision Song Contest-finalen i Österrike i maj.
Laila kommer tävla i den andra deltävlingen, av fem, lördagen den 7 februari. Platsen är återigen Scandinavium.
– Jag har sett bilder på scenen och den är så snygg och helt gigantiskt stor! Grymt häftigt att få vara med igen då Mello bara växt och växt till något helt galet stort sen jag var med senast. Det är helt enkelt den största musikfesten i Sverige, säger Laila.

Alla som tävlar i deltävling 2. Skärmdump från Svt
Hon kan fortfarande förnimma känslan av Scandinavium-uppträdandet 2006.
– Känslan i rummet var helt magisk. Det var fyllt med människor som var fyllda med glädje, energi och kärlek. Det var obeskrivligt att stå på scen då och jag är säker på att det kommer att kännas på samma sätt igen, säger Laila.
Att det gått 20 år är inget medvetet val på något sätt. Laila berättar att hon har skickat in bidrag tidigare, men att de fallit ifrån i urvalsprocessen. Den här gången lyckades hon och blev en av de 30 utvalda – bland rekordmånga 3 888 inlämnade bidrag.
– Mello har funnits i mina tankar sedan 2006, men sen ska man känna att det är rätt låt samt att andra förutsättningar måste klaffa, berättar Laila och meddelar att känslan för bidraget är stark.

Låten heter ”Oxygen” där musiken komponerats av Jonas Thander och texten är skriven av engelsmannen Marcus Winther-John samt artisten själv.
– Den här låten är otroligt speciell för mig. Den handlar helt enkelt om mig och bygger på när jag som sjuåring, 1985, på tv såg fantastiska Diana Ross uppträda i röd klänning. Där och då visste jag att det var artisteri jag skulle syssla med, berättar Laila.
Hon beskriver låten som en pampig powerballad inspirerad av självaste Whitney Houstons monsterhit ”I have nothing” från filmen ”Bodyguard”.
– Whitney är min husgudinna och jag har haft en längtan i hela mitt liv att skriva min egen typ av powerballad. Det är en krävande låt, men jag tror att mina chanser att gå vidare är väldigt, väldigt bra.
Motståndet för Laholms hopp blir dock stenhårt.
Dels har brandmännen från Helsingborg, med Glenn Borgqvist i spetsen, dammat av sina gamla brandmannakläder och lär vara hetare än någonsin. Förutom Brandsta City Släckers så tävlar även förre Mello-vinnaren Robin Bengtsson och de lite mer okända artisterna Klara Almström, Arwin och Felicia.
