Av Johan Jönsson
Våxtorps BoIS klarade målsättningen och slutade sexa i Pingisligan. Det innebär spel i den övre fortsättningsserien efter årsskiftet och fortsatt chans på SM-medaljerna.
Det avgörande sammandraget spelades utan ordinarie tränare Tilda Johansson och sportchef Jan-Erik Eriksson på plats. I deras frånvaro klev Michaela Blomqvist in som spelande lagledare. Hon deltog själv som spelare i den andra matchen.
Sammandraget inleddes med en oväntad förlust mot Sjömarken. Våxtorp föll med 4–6 efter att ha tappat hela fyra matcher i skiljeset. Nellie Wallskog Franzén vann en singel, Erika Fronth tog två segrar och tillsammans med Elin Ljungberg vann hon även dubbeln. I övrigt gick marginalerna emot hallänningarna.
– Det var väldigt små marginaler. Vi förlorade flera femsetare och det har tyvärr varit lite av ett tema under säsongen, konstaterade Michaela Blomqvist.
I sammandragets andra match mot Väster studsade laget tillbaka direkt. Segern skrevs till klara 6–1. Nellie Wallskog Franzén förlorade en match men vann en viktig femsetare, medan både Michaela Blomqvist och Erika Fronth tog två singelsegrar vardera. Erika Fronth och Elin Ljungberg säkrade även dubbelpoängen.
Trots att sammandraget slutade med bara en seger räckte resultaten till en sjätteplats i tabellen. Därmed hamnar Våxtorp på övre halvan när Pingisligan delas, vilket var lagets uttalade mål inför säsongen.
Tränare Tilda Johansson trodde inför sammandraget att det skulle krävas två segrar för att klara topp-sex, men tack vare att Spårvägen bara tog en poäng på tre matcher räckte det med en seger för oss.
Sjätteplatsen innebär nu spel i den bättre fortsättningsserien efter jul, där motståndet blir tuffare men också mer utvecklande.
– Det kommer bli väldigt svårt att slå lag som Kosta och Eslöv, men vi är jätteglada över att ha nått vårt mål. Det blir utvecklande och att vara topp sex i Sverige är starkt, säger Blomqvist.
