SPORT 2026-04-17 KL. 16:06

Konflikt i Laholms FK efter uppsägning av klubbchef

Av Johan Jönsson

Laholms FK befinner sig i en intern konflikt efter att klubbchefen Stefan Farehed sagts upp. Beslutet har blottlagt tydliga motsättningar mellan Farehed och ordförande Silvandersson – både kring orsakerna och hur processen har gått till.

Konflikt i Laholms FK efter uppsägning av klubbchef
Laholms FK:s nye ordförande Kenneth Silvandersson och gamle ordförande samt till nyligen nye klubbchef Stefan Farehed har olika syn kring varför Stefan sparkats. Foto: Johan Jönsson/Collage

LFK:s nye ordförande Kenneth Silvandersson, menar att uppsägningen är en följd av långvariga samarbetsproblem.

– Med de förbehåll som fanns när han anlitades har det inte fungerat som det skulle. Efter utvärderingen tog styrelsen beslut att inte fortsätta avtalet, säger Silvandersson.

Han hänvisar till en utvärdering som genomfördes den 31 mars och betonar att frågan funnits med sedan starten.

– Det var ett tydligt förbehåll att samarbetet med kansliet skulle fungera. Det har funnits problem under en längre tid, det är inget som uppstått plötsligt.

Samtidigt understryker han att beslutet inte handlar om prestation i övrigt.

– Stefan har gjort ett kanonjobb i föreningen. Men i just den här rollen och med de premisser som gällde så har det inte fungerat.

Stefan Farehed ger en helt annan bild av situationen. Han beskriver uppsägningen som chockartad och menar att processen varit bristfällig.

– Det kom helt utan förvarning. Jag har inte fått någon uppföljning, ingen riktig förklaring och man har inte pratat med andra i organisationen, säger han.

Enligt Farehed har styrelsen inte tagit in synpunkter från centrala personer i föreningen.

– Ingen av de nyckelpersoner jag jobbar närmast med har blivit tillfrågad. Hade man gjort det hade man inte fått några negativa svar.

Han hänvisar bland annat till interna uppföljningar där samarbetet beskrivits som väl fungerande.

– En av våra ansvariga beskrev samarbetet som ‘perfekt’. Det gör det ännu svårare att förstå beslutet.

Kärnan i konflikten rör samarbetet med kansliet. Silvandersson menar att problemen varit avgörande, medan Farehed anser att situationen förbättrats.

– Vi hade en period som var sämre efter att jag, på styrelsens uppdrag, gav feedback. Men den senaste tiden har det fungerat bra. Vi hade flera möten utan minsta problem dagarna innan beskedet, säger Farehed.

Silvandersson håller fast vid att problemen varit återkommande.

– Vi måste ha en organisation som fungerar. När vi ser att det inte gör det måste vi agera för föreningens bästa.

Farehed riktar skarp kritik mot hur beslutet fattats.

– Om man ska ta ett sådant här beslut måste man prata med alla parter. Man måste försöka lösa problemet först. Det har man inte gjort.

Han menar också att styrelsen inte använt tillgängliga verktyg.

– Man har inte haft uppföljningssamtal med mig och inte tagit in extern hjälp.

Silvandersson vill inte gå in på detaljer kring processen men betonar att styrelsen agerat utifrån sitt ansvar.

– Vi måste se till helheten och arbetsmiljön. Det är inte ett personligt beslut utan handlar om organisationen.

Efter uppsägningen har Farehed kontaktat spelare, ledare och sponsorer med sin version. Han uppger att stödet varit stort.

– Folk ringer och säger att de inte accepterar det här. Flera sponsorer har sagt att de måste se över sitt engagemang.

Han beskriver också situationen som känslomässigt tung.

– Det här är som en familj för mig. Jag har lagt tio år av mitt liv här. Det är klart att det här känns.

Styrelsen uppger samtidigt att man ännu inte fått några tydliga reaktioner.

– Det är väldigt nytt. Vi har inte hört något, varken negativt eller positivt, men vi kommer att ta dialogen med sponsorer och medlemmar, säger Silvandersson.

På kort sikt tar styrelsen över klubbchefens arbetsuppgifter. Parallellt ska rollen utvärderas.

– Vi tittar på vad en klubbchef egentligen ska göra och om vi behöver den rollen framöver eller kan lösa det på annat sätt, säger Silvandersson.

Det är därmed oklart om en ny klubbchef kommer att rekryteras.

Trots konflikten stänger Farehed inte dörren för en återkomst.

– Om man gör om processen och gör rätt från början, då har jag inga problem att komma tillbaka. Det handlar om att göra det som är bäst för klubben och det är inte detta.

Silvandersson är tydlig med att beslutet i nuläget står fast.

– Vi har tagit ett beslut och det ligger fast. Men vi är en ideell förening och jag hoppas att Stefan vill hjälpa till på andra sätt i föreningen, säger han.

Konflikten lämnar Laholms FK i ett osäkert läge. Mitt under en period då föreningen samtidigt försöker etablera sig på en högre sportslig nivå.

Påverkar det här laget i division 1 någonting?

– Nej, nej. Business as usual.

Känslomässigt?

– Det har jag svårt att bedöma. Det är ju många människor och säkert individuellt. Men det har jag mycket svårt att tro, avslutar Silvandersson.