SPORT 2026-03-12 KL. 12:50

Berisha klar för LFK – Hamidovic fortsatt aktuell

Av Johan Jönsson

Laholm FK förstärker truppen inför säsongen. Den 19-årige offensiva mittfältaren Edmond Berisha, som förra säsongen spelade 13 matcher i Superettan för Utsiktens BK, är nu helt klar för LFK.

Berisha klar för LFK – Hamidovic fortsatt aktuell
Edmond Berisha är klar för LFK. Senast spelade han i Utsikten i Superettan. Foto: Johan Jönsson

Berisha testade med laget under matchen mot Ängelholms FF (2–0-förlust) och imponerade.

– En jättefin offensiv spelare. Han är bolltrygg, har bra blick och hittar ofta rätt ytor som åtta eller tia, säger tränaren Joseph Wahlund.

Trots en tidig skada efter debuten mot Rosengård i förta träningsmatchen trivdes Berisha snabbt i Laholm.

– Jag kände direkt att jag mycket väl kunde tänka mig att spela med Laholm under den här säsongen. Grabbarna har välkomnat mig jättebra. Det är en väldigt trevlig grupp, så det har varit skönt, säger han.

Wahlund beskriver Berisha som en tekniskt skicklig spelare med stor offensiv kapacitet. Han kan användas både som central offensiv mittfältare eller ytter, men är främst tänkt som en ”åtta”.

Samtidigt är den meriterade anfallaren Edin Hamidovic, med erfarenhet från bland annat Jönköpings Södra, GAIS och spel utomlands, fortsatt aktuell för LFK. Hamidovic har nyligen flyttat till Halmstad och fått jobb på Diab, och var även han med i matchen mot ÄFF.

– Vi kör någon slags provperiod de kommande veckorna, men det känns positivt, säger Wahlund.

Med Berisha på plats och Hamidovic på väg in ökar konkurrensen i truppen rejält. Tränaren poängterar att från och med nu kommer uttagningarna i laget bli hårdare och att spelarna behöver prestera för att få speltid i A-laget.

– Det är fler som är på väg att spela sig in i en elva än ur en elva, säger Wahlund. Det kommer bli tufft för mig att ta ut laget och truppen, men hellre det än motsatsen.

LFK har seriepremiär borta mot Eskilsminne på påskafton.