SAMHÄLLE 2023-10-09 KL. 06:03

Eivor Baumgarten är årets Björn Hellberg-stipendiat

Av Rickard Gustafsson

Laholmaren Eivor Baumgarten och FUB Laholm tilldelas årets Björn Hellberg-stipendium. Hennes mångåriga, osjälviska och självuppoffrande gärningar för barn, unga och vuxna med funktionshinder gjorde henne till ett självklart val, enligt juryn.
– Jag älskar människor och älskar att finnas till för de som har det lite jobbigt, säger Eivor som mycket hellre iklär sig rollen som stödperson än huvudperson.

Eivor Baumgarten är årets Björn Hellberg-stipendiat
Laholmaren Eivor Baumgarten är den fjärde i ordningen att få Björn Hellberg-stipendiet. Foto: Privat

2020 instiftades Björn Hellberg-stipendiet med syftet att uppmärksamma personer i Laholms kommun som fungerar som ett föredöme för sina medmänniskor och gjort eller gör goda insatser för samhället.

Eskil Hellberg, jurymedlem och tillika Björns son, berättar att det i år inkommit många förslag.

– Många bra förslag också, men juryn var tidigt överens om att Eivor var det bästa alternativet. Hon är en mycket värdig stipendiat.

Björn Hellberg, med minne som en häst, skjuter in att han för cirka 70 år sedan gick i samma klass som stipendiatens syster, men att det var först i samband med juryarbetet som han kopplade samman personerna.

Han strör lovord kring Eivor Baumgartens arbete i FUB Laholm och hennes välgörenhetsarbete som privatperson, vilket hon ägnat sig åt i över 30 år.

– Det är en hängivenhet, utav Guds nåde. Det är fantastiskt vilket engagemang, oegennyttigt, som hon lägger ner till glädje för så många personer. Många har problem, det vet vi, och att då kunna lysa upp tillvaron för de här människorna är väldigt fint.

Årets stipendium är på sammanlagt 18 000 kronor. 12 000 går till FUB Laholm och 6 000 kronor till stipendiaten.

– Egentligen var det här stipendiet tänkt att gå till Eivor personligen, men hon ville bestämt att det skulle gå till föreningen och det illustrerar verkligen hennes filantropiska läggning, säger Björn Hellberg.

– Men någonting måste vi i juryn få bestämma, så en tredjedel går till henne personligen.

Eivor Baumgarten har själv svårt att ta till sig att hon fått Björn Hellberg-stipendiet och tycker inte att det hon gjort och gör är så märkvärdigt.

Precis som tidigare års vinnare är årets stipendiat en ödmjuk person som ställer upp för andra och allra helst låter sina gärningar tala.

– Jag älskar människor och älskar att finnas till för de som har det lite jobbigt. Jag är den jag är och jag älskar alla våra medlemmar i FUB och jag är med på varenda aktivitet. Det är så roligt och man får så mycket tillbaka, säger hon.

Att få henne att beskriva hur hon känner är svårt. Eivor vill inte alls stå i centrum och tycker att den här utmärkelsen är lika jobbig att få som när hon utsågs till Årets Laholmare 2014.

Till sist kryper det ändå fram en känslobeskrivning.

– Det är väl klart att jag är stolt, glad och lycklig, säger hon innan hon snabbt riktar strålkastarljuset mot sin man.

– Glöm nu inte att nämna min älskade man Kjell-Åke. Det är tack vare honom jag kan göra det jag gör. Jag är jättekass på datorer och det är så mycket krav i dag och hade jag inte haft honom hade det aldrig fungerat att vara ordförande i FUB.

Repliken från den tekniskt obevandrade Björn Hellberg är reptilsnabb och drar ner skrattsalvor.

– Vill du ha hjälp med datorerna så ring mig!

Juryns motivering: ”Vi vill med stipendiet uppmärksamma de förnämliga insatser som Laholmsavdelningen av FUB (För barn, unga och vuxna med utvecklingsstörning) svarat för i flera år. Med Eivor Baumgarten som entusiastisk, kunnig och hängiven primus motor har lokalsektorn berett stor glädje för många kommuninvånare. Detta genom att ordna med en rad fantasifulla och givande aktiviteter.”

Fakta: Mottagare av Björn Hellberg-stipendiet

2020: Carl Stridsberg, Ahla

2021: Jessica Enoksson, Ösarp Laholm

2022: Lisbeth och Roland Davidsson, Knäred

2023: Eivor Baumgarten, FUB Laholm, Laholm