Av Rickard Gustafsson
Räddningstjänsten kunde inte stoppa branden i en villa utanför Hishult under onsdagskvällen. Bostadshuset var övertänt och brann ned till grunden. En person är misstänkt för allmänfarlig vårdslöshet.
Vid 21-tiden på onsdagskvällen inkom ett larm till SOS Alarm om en villabrand i Norra Össjö, öster om Hishult.
När blåljuspersonalen anlände stod lågorna högt. En person och dennes hund hade dessförinnan övergett huset.
– När vår patrull kom till platsen var villan övertänd, det var inget som kunde räddas, säger Dan Larsson vid Laholmspolisen.
Styrkor från Hishult, Laholm, Våxtorp, Skånes Fagerhult och Markaryd var på plats, men brandförloppet var så långt gånget attkunde inte rädda villan. I stället lades fokus på att förhindra att elden spred sig till närliggande ekonomibyggnad och vidare ut i omgivande terräng.
I förhör med ägaren har det framkommit att eldsvådan startade i köket.
– Som jag förstår det ska ägaren ha råkat sätta på spisen i stället för ugnen och att saker som låg på spisen ska ha antänts, säger Dan Larsson.
Polisen har upprättat en anmälan om allmänfarlig vårdslöshet.
Foto: Räddningstjänsten