Av Rickard Gustafsson
En gravid kvinna ströps medvetslös under ett utdraget våldsangrepp i Laholm i somras. Nu döms en man i 25-årsåldern till fyra års fängelse för bland annat våldtäkt och grov misshandel. Kvinnan tilldöms också ett sexsiffrigt skadestånd.

Mannen och kvinnan hade fram och tillbaka varit i en relation när de under en natt i slutet av juli befann sig i kvinnans bostad i Laholm. När det var dags att lägga sig blev mannen frustrerad efter att kvinnan sagt att hon ville sova ensam.
Han tryckte ner kvinnan i sängen, särade på hennes ben och förde in sina fingrar i underlivet trots hennes protester.
Våldet fortsatte därefter med slag och sparkar. Mannen bankade kvinnans huvud mot en vägg och tog flera strypgrepp. Vid något tillfälle förlorade hon helt medvetandet.
Senare lyckades kvinnan ta sig ut ur bostaden, men mannen hann ifatt. Han drog ner henne på marken, satte sig över henne och tog ännu ett strypgrepp samtidigt som han hotade att hon skulle dö.
Först när en annan person kom till platsen avbröts angreppet. Polis larmades och kvinnan fördes med ambulans till sjukhus. Mannen anhölls i sin frånvaro men greps senare samma dag och har suttit häktad fram till rättegången.
I Halmstads tingsrätt berättade kvinnan att hon kände sig förnedrad och rädd och att hon under strypgreppen bara tänkte på att hålla sig vid liv.
Mannen medgav den sexuella handlingen och flera strypgrepp, men förnekade bland annat slag, sparkar och dödshot. Han ansåg också att våldtäkten skulle bedömas som mindre grov.
Tingsrätten går på kvinnans berättelse, som får starkt stöd av åklagarens övriga bevisning. Misshandeln beskrivs som mycket allvarlig och rätten pekar bland annat på det utdragna våldet, strypgreppen och att kvinnan var gravid. Även mannens invändning om våldtäkten avfärdas.
Mannen döms också för att ha misshandlat kvinnan tre veckor tidigare samt för skadegörelse. Han frias från olaga hot och från ett åtal om oaktsam våldtäkt dagen före händelserna i Laholm, då kvinnan i rätten uppgav att hon deltagit frivilligt.
Straffet blev fyra års fängelse och mannen ska också betala drygt 320 000 kronor i skadestånd till kvinnan.