NYHETER 2025-10-16 KL. 16:24

Nytt kapitel i jakten på kusthotellet

Av Rickard Gustafsson

Efter flera års paus tar Laholms kommun ett rejält omtag av hotellplanen i Mellbystrand. En markanvisningstävling ska locka fram nya idéer – och en ny partner som kan vara med hela vägen från ritbord till färdigt kusthotell.

Nytt kapitel i jakten på kusthotellet
Så här såg det vinnande konceptet ut förra gången innan domstolen stoppade detaljplanen. Nu ska nya arkitektförslag presenteras i samband med att kommunen anordnar en markanvisningstävling. Illustration: Krook & Tjäder

Det är över tio år sedan kommunen, i dokumentet Vision Mellbystrand, pekade ut den så kallade Färe-tomten som lämplig plats för ett hotell.

En detaljplan togs fram och antogs 2020 – men överklagades och föll i Mark- och miljööverdomstolen hösten 2022.

– Under tiden som planen prövades ändrades lagstiftningen så att det behövdes en miljökonsekvensbeskrivning. Och det gjorde man ju retroaktivt. Så planen föll på grund av det. Rätt frustrerande, får jag lov att säga, säger kommunstyrelsens ordförande Ove Bengtsson (C).

Efter domen har kommunen gjort sin hemläxa och utrett ett tiotal alternativa platser för ett hotell, bland annat i Skummeslövsstrand. Slutsatsen blev ändå att Färe-tomten, med sitt läge nära stranden och centrum, är den mest lämpliga platsen.

Nu gör kommunen ett nytt försök – och vill den här gången arbeta tillsammans med en exploatör redan från start.

– Vi vill ha en aktör som är med oss under resan när vi tar fram detaljplanen, säger Ove Bengtsson.

Kommunen tar ny sats för att bilda en detaljplan för ett hotellbygge längs med Birger Pers väg och Norra Strandvägen i Mellbystrand. I dag används ytan främst som parkering. Foto: Laholms kommun

Allt tidigare arbete kring detaljplanen är inte ogjort. Mycket kan återanvändas.

– Det är väl främst en miljökonsekvensbeskrivning som nu måste göras. Sen beror det ju helt och hållet på vem som vinner tävlingen. Vinnaren har kanske helt andra idéer och tankar kring ett hotell och hur det ska se ut och då får vi rita planen utifrån det, säger Ove Bengtsson.

Kommunrådet är glad över att projektet äntligen rör på sig igen. Hotellet ses som en viktig pusselbit för att stärka Mellbystrand och Laholms kommun som turistdestination.

– Det finns faktiskt redan intressenter som hört av sig. Det är trevligt, säger Ove Bengtsson.

Intressenter för att bygga ett hotell i Mellbystrand har redan hört av sig till Laholms kommun, berättar Ove Bengtsson (C), kommunstyrelsens ordförande. Foto: Rickard Gustafsson/Arkivbild

Markanvisningstävlingen startar den 31 oktober och där får intresserade byggbolag, arkitekter och investerare presentera sina idékoncept och visa att de har både erfarenhet och ekonomisk styrka.

Kommunen väljer sedan ut tre förslag för vidare förhandling och slutligt urval där vinnaren utses under våren 2026.

Därefter väntar detaljplanearbete och bygglovsprocess. Själva bygget ligger längre fram i tiden.

– Processen med planen är säkert minst fem år, och sedan tillkommer byggdelen. Så det ligger säkert någonstans mellan fem och tio år bort innan ett hotell kan stå klart, säger Ove Bengtsson.