Av Rickard Gustafsson
Ägaren och arbetsledare åtalades för arbetsmiljöbrott i samband med den tragiska dödsolyckan på Södra Århults Torv i augusti 2023. Idag kom domen – båda frias.
En anställd på torvföretaget utanför Markaryd klämdes i augusti 2023 ihjäl i en av företagets maskiner. Mannen som förolyckades skulle laga maskinen som hade råkat ut för ett driftsstopp.
Det Växjö tingsrätt har tagit ställning till är om arbetsledaren och ägaren av företaget hade åsidosatt åtgärder som hade kunnat förhindra olyckan att inträffa.
Och rätten har alltså kommit fram till att så inte är fallet och de båda männen frias från åtalspunkten arbetsmiljöbrott.
Åklagaren hade även yrkat på en företagsbot på 1,5 miljoner kronor, men även denna bot avslogs av tingsrätten.
LÄS MER: Vd och chef åtalas efter dödsolycka
