Har du ett barn där hemma som är helt traktortokig? Eller letar du efter den perfekta presenten till en liten som älskar fordon och maskiner? Då har du tur, för hos LYKKEMAJA barnkläder i Laholm har de populära traktortröjorna äntligen gjort höstcomeback!

Butiksägaren Tanja berättar att dessa barnkläder år efter år är några av butikens absoluta storsäljare. Kollektionen kommer från det danska märket Minymo och varje säsong väntar både Laholmsbor och långväga kunder på att få lägga vantarna på de charmiga tröjorna med traktormotiv. Så vill du ha ett exemplar, vänta inte för länge för dessa traktortröjor brukar sälja slut snabbt.
I höst hittar du bland annat en blå traktortröja med skördetröska och en grön variant med klassisk traktor. Storlekarna sträcker sig från 86–128, vilket gör att många barn i Laholm faktiskt växer upp i sina älskade traktortröjor. “Det är alltid lika spännande att se vilken modell som blir favoriten”, berättar Tanja med ett leende.
Och för de barn som vill ha något extra finns även en unik traktortröja med paljetter, där traktorn kan byta färg när man drar handen över motivet. En riktig hit bland de små traktortokiga som finns i storlek 86-116.
Du hittar traktortröjorna och många andra fina barnkläder hos LYKKEMAJA i Laholm, på Östertullsgatan 4. Butiken har öppet tisdag–fredag 10–18 och lördagar 10–14. Men notera att butiken behöver hålla stängt tisdagen den 16/9.