SPORT 2025-02-05 KL. 06:02

Våxtorp pressade serieledaren men föll klart

Av Johan W Jönsson

Våxtorp föll som väntat mot serieledande Köping i Pingisligan. Matchen slutade i förlust med 0-6 hemma i Våxtorpshallen. BoIS-spelarna vek inte ner sig.
– Köping var pressade i många set och fick verkligen kämpa för vinsten, säger sportchef Jan-Erik Eriksson.

Våxtorp pressade serieledaren men föll klart
Elin Ljungsbergs Våxtorps BoIS föll mot serieledande Köping. Foto: Jens Oredsson

Elin Ljungsberg inledde mot polskan Paulina Krzysiek. Elin förlorade första set med 9-11 men vann andra med 13-11. Polskan tog sedan följande set med 11-2 och 11-7.

Tilda Johansson inledde bra mot Hannah Holgersson och vann första set med 11-8. Sedan tog dock Hannah kommandot och vann följande set med 3-11, 8-11 och 2-11.

Tredje matchen gick mellan Nellie Franzén och Leah Tveit Muskantor. Leah vann i tre jämna set med 9-11, 8-11 och 10-12. 3-0 till Köping i lagmatchen alltså.

Följande tre matcher vanns också av Köping. Tilda föll mot Paulina Krzysiek med 3-1 i set (3-11, 9-11, 11-8 och 9-11). Elin mot Leah Tveit Muskantor med 3-1 (10-12, 10-12, 11-8 och 5-11).

I den avslutande matchen föll Nellie mot Hannah Holgersson med samma setsiffror - 3-1 efter 6-11, 11-9, 8-11 och 6-11. BoIS tog alltså set i alla matcher utom en.

– En fullt godkänd match av tjejerna. De är inte långt efter sina motståndare i serien. Köping slog sedan även Halmstad BTK med 6-0, berättar Eriksson.

Nu är det ett sammandrag kvar i Pingisligan och det i Stockholm den 15-16 mars. Där möter Våxtorp Spårvägen på lördagen och Ängby på söndagen.

– Vi skall göra vårt bästa för att ta två segrar. Som det ser ut idag har vi komplett trupp, meddelar Eriksson.

Våxtorp är sjua och sist i tabellen. I det avslutande sammandraget möter man dock femman och sexan i serien. Så det finns chans till poäng och att undvika jumboplatsen.