SPORT 2025-09-03 KL. 09:55

Österförvärvet avgjorde seriefinalen

Av Johan Jönsson

Kornhult/Hishult fortsätter att överraska i division 6 Halland södra. I den senaste omgången vann laget seriefinalen hemma mot Sennan med klara 4–1 (1–0) – och stärker därmed sitt grepp om serieledningen.

Österförvärvet avgjorde seriefinalen
K/HFF:s målskyttar i seriefinalen: Joshua Lundin-Svenssoin (3) och Robin Bernhardsson. Den sistnämnda är tvåa i seriens skytteliga med 13 mål. Foto: K/HFF

Segern var lagets åttonde raka och innebär att Kornhult/Hishult nu har fem poängs försprång till tvåan Sennan som har en match mindre spelad. En position få tippade dem på inför säsongen.

– Vi var lite tyngre och mer effektiva än Sennan den här gången. En rättvis seger där hela laget sliter i 90 minuter. Extra plus till Joshua som gör tre mål, säger tränaren Mårten Thorstensson, som leder laget tillsammans med Henric Johansson.

Matchen präglades inledningsvis av högt tempo och nervositet från båda håll, men hemmalaget skapade de farligaste chanserna. Efter knappt 30 minuter satte Joshua Lundin Svensson 1–0, hans första av tre mål i toppmötet. ”Josh” anslöt från Östers IF U19 under sommaruppehållet.

Efter paus ökade han på till 2–0 i minut 67. Sennan reducerade visserligen kort därefter genom Matteo Bengtsson, men när Lundin Svensson fullbordade sitt hattrick i den 84:e minuten punkterades matchen.

På stopptid satte Robin Bernhardsson spiken i kistan med 4–1.

– Vi hamnar i deras spel och gör för många misstag. Tre av deras mål är rena bjudningar, säger Sennans tränare Ylber Bela i en kommentar.

Med fyra matcher kvar – varav en omgång där laget står över – är Kornhult/Hishult nu ett reellt topplag. Men tränarduon är fortsatt försiktiga i sina förhoppningar.

– Målsättningen inför året var att sluta på övre halvan och göra det bättre än i fjol. Det känner vi oss trygga med redan nu. Det är en tajt serie och vi vet att mycket kan hända, säger Mårten Torstensson och tillägger med ett leende:

– Jag säger som Babben Larsson: ”allt kan hända och allt kan vända”.

Förutom Joshua Lundin Svenssons starka prestation lyfter tränarna fram hela truppens insats – och den massiva publikstödet.

– 250 personer på plats i Hishult… Det ger energi! Vi är otroligt stolta över att få träna ett lag där lojalitet, kämpaglöd och hjärta för föreningen står i centrum, säger Mårten Thorstensson.

Skottorps IF, som var det förväntade sydhalländska topplaget har inte kontinuitet i uppställningen och ligger fyra i tabellen med fem pang upp till tvåan Sennan trots en match mer spelad.

Övriga Laholmslag i serien har inget med toppen att göra utan liger på platserna sju till elva.

I femman är Lilla Tjärby IK positionerat stabilt i mitten på en sjätteplats. Laholm är sexa av tio lag i damtrean. FC Lagan och Kornhult/Hishult är femma respektive sexa i damfyran.

Nästa omgång i sexan

Kornhult/Hishult spelar nästa match söndag 14 september, derby borta mot Ränneslöv/Walldia.

Sennan får chans till revansch fredag 12 september hemma mot tabelltrean Slöinge.