SPORT 2024-10-26 KL. 07:02

Måns första pusselbiten i HBK:s lagbygge inför 2025

Av Johan W Jönsson

Måns Andersson, fostrad i Laholms FK blir Halmstads BK:s första drag inför nästa års säsong. 19-åringen flyttas upp från akademin efter en stark säsong med U19-laget. Han var faktiskt med A-truppen på träningslägret redan inför den här säsongen.
– Jag tycker att jag har gjort en stabil säsong och är väldigt glad över den här möjligheten, säger Måns till LT.

Måns första pusselbiten i HBK:s lagbygge inför 2025
Måns Andersson från Laholm har fått A-lagskontakt med Halmstads BK. Foto: Johan W Jönsson

Han kom till HBK redan som 13-åring och har nu tagit sig igenom samtliga steg i klubbens akademi. Den spelskickliga innermittfältaren har visat framfötterna länge.

Den senaste tiden har han dock enbart kört fysträning ihop med klubbens legendariske sjukgymnast Simon Bakkioui. Detta för att stärka upp ett knä som krånglat lite.

– Jag har kört ben- och knästabilitet och så har jag ändrat lite i mitt sätt att springa på planen. Jag har kört två gympass om dagen i fem veckor. Så det känns bra nu, säger Måns.

Redan i somras berättade HBK:s dåvarande manager Magnus Haglund för Måns att han skulle få A-lagskontrakt. Därför svävade Måns i viss ovisshet när HBK bröt avtalet med Haglund.

– Jag ska vara ärlig och säga att det blev en viss osäkerhet. Men Alexander Sakac (U19-tränaren) och Johan Bergström (A-lagets tränare) pratade med mig rätt snabbt, säger Måns.

Och känslan när du fick reda på att du skulle få kontrakt?

– Såklart jättekul! Jag blev väldigt glad. Det har varit en målsättning för mig att komma upp i A-truppen sedan jag kom upp i U19 och egentligen ända sedan jag kom till HBK.

Hur motiverade HBK beslutet?

– Johan (Bergström) har sett många U19-matcher och följt mig. Han tycker att jag gjort det bra under säsongen och att jag har tagit för mig på planen. Så det känns roligt!

Måns Andersson (till vänster) i spel med HBK:s U21-lag. Foto: Bildbyrån

Vad tycker du själv om din egen säsong?

– Den har varit stabil. De matcherna jag spelat har jag gjort det bra i. Jag har haft lite problem med ett knä och en häl. Så jag har missat en del. I övrigt har det känts bra.

– Jag tycker att jag bidragit till laget och jag har även tränat en hel del med A-laget under säsongen och spelat i flera av de få U21-matcher som spelats, säger Måns.

Han trivs bäst som innermittfältare och helst som defensiv sådan. Men han kan även spela på kanten som ”pocketspelare” där han får möjlighet att glida in centralt.

Vilka är dina styrkor som spelare?

– Främst min spelförståelse, blicken för spelet. Sedan har jag även en bra teknik och ett bra passningsspel. Duellspelet behöver jag utveckla ännu mer nu när jag ska upp i A-laget.

Hur har du klarat dig när du tränat med A-truppen?

– Jo, men det har ändå gått väldigt bra. Jag kan visa mina spetsegenskaper på träningarna. Sedan är det ett annat tempo men jag tycker att det känns bättre och bättre hela tiden.

Målsättningen nu är att anpassa sig till den nya miljön på heltid och att göra det så bra som möjligt på träningarna. Nästa säsong hoppas Måns på minuter i A-laget.

Måns pappa, LFK-legendaren Thomas, har också spelat i HBK. Han gjorde dock inga allsvenska matcher. Där hoppas sonen kunna bräda sin far.

– Jag har för mig att pappa var uttagen till en A-lagsmatch men så blev han sjuk och fick lämna återbud. Jag hoppas ta för mig såpass mycket att jag får göra minuter i A.

Har du någon dröm med din fotboll?

– Det är väl att komma ut till någon av de största ligorna i Europa. Men just nu försöker jag att inte sväva iväg och att leva i nuet. Jag vill bara göra det bra där jag är nu.

Måns har varit med på ungdomslandslagssamlingar. Han har dock inga landskamper på kontot. De matcherna han var aktuell för ställdes in på grund av coronapandemin.

Kontraktet är skrivet över två år och gäller alltså över säsongen 2026.