SPORT 2024-10-19 KL. 09:32

Även Ysby får lämna femman

Av Johan W Jönsson

Lilla Tjärby vann sin avslutande match för säsongren femman klart. För Ysby och Genevad/Veinge blev det klara förluster. Resultaten får representera lagens säsonger. LTK slutade mitt i tabellen medan såväl YBK som GIF/VIF får lämna för division 6. LT har varit i kontakt med tränarna i de tre lagen.

Även Ysby får lämna femman
Lilla Tjärby IK blev bästa Laholmslag i sexan och blir nästa år ensamt lag från kommunen i division 5. Bilden togs i samband med den avslutande seriematchen mot Trönninge (vinst 5-0). Foto: Johan W Jönsson

Ysby hade chansen att rädda kontaktet i den avslutande omgången men femman Getinge blev för svåra och vann med 5-1 efter ledning 2-0 i paus. YBK slutar därmed elva och näst sist.

Ysby gjorde en klart godkänd vår och i början av säsongen såg det ut som att man skulle kunna etablera sig i femman. Laget vann de rätta matcherna. Men hösten har varit tuff.

Otto Nilsson är tränare i YBK:

– Vi har blandat och givit under säsongen. I våras såg det lovande ut men det har tyvärr varit dålig uppslutning andra halvan av säsongen och vi har inte haft samma ork. Jävligt tråkigt!

Är du och Filip (tränarkollegan Svensson) kvar som tränare nästa säsong?

– Det återstår att se, oklart ännu, kommenterar Nilsson.

Genevad/Veinge bjöd tabelltrean Andersbergs IK på bra motstånd i en halvlek. Men det blev till slut förlust med 5-2 (2-2). GIF/VIF har legat i botten hela säsongen och vann bara en match.

– Att femman skulle bli tuff det visste vi såklart om men det blev lite tuffare än vi trott. Dock tror jag inte att någon ångrar att vi testade när vi fick chansen, säger tränare Lars ”Tudde” Pettersson.

– Det är alltid kul och inspirerande att möta bra motstånd och förhoppningsvis har vi lärt oss en hel del under året som vi kan ha nytta av i sexan kommande säsong, fortsätter han.

Tudde kommer själv att hoppa av sitt tränaruppdrag nu. Tanken är att parhästen Michael Johansson blir kvar som assisterande eller i delat ansvar med någon annan.

– Tyvärr kan jag inte ge dig denna "någon" eftersom att han ännu inte finns, säger Tudde.

LTIK slog åttan Trönninge med 5-0 (2-0) i epilogen. Albin Johansson gjorde två av målen. Rödblått blev sexa i tabellen med mer häng uppåt än nedåt. Men det blev en mellansäsong.

Mats Johansson är tränare i Lilla Tjärby IK:

– Vi var nog alla ganska slitna efter ett tufft fjolår i fyran. Resultatmässigt gjorde vi dock en bra försäsong och tog oss långt i DM där vi åkte ut efter straffar mot LFK, säger Mats.

– Det slet hårt på truppen och vi har kämpat med skador och sjukdomar under säsongen. Det har blivit en del onödiga poängtapp som gjorde att vi hamnade i ett ingenmansland i tabellen.

– Vi har varit spelförande i många matcher och stundtals stått för en riktigt bra fotboll.

Effektiviteten framför motståndarens mål är dock något som kan förbättras.

Mats kliver nu av som tränare i LTIK efter tre säsonger. Han efterträds av sin föregångare på posten. Thimmy Johansson som tränade LTIK 2020-2021 gör comeback i rödblått 2025.

Division 5 vanns av Vapnö IF som höll undan i toppen av tabellen. 2025 blir första året som Vapnö spelar i fyran. Tvåa blev Oskarström, trea Andersberg och fyra Kvibille.

Resultat och målskyttar:

Femman:

LTIK-Trönninge IF 5-0 (2-0)

Mål LTIK: Albin Johansson 2, Axel Jacobsson, Zam Göstasson, Malte Johansson

Andersbergs IK-GIF/VIF 5-2 (2-2)

Mål GIF/VIF: Zeth Torstensson, Ferdijan Kurtic

Getinge IF-YBK 5-1 (2-0)

Mål YBK: Adam Thorén