SKOLA 2025-03-12 KL. 18:32

Het debatt om stängda skolor väntas i vår

Av Rickard Gustafsson

Valnämnden i Laholms kommun har fastställt det slutliga valresultatet i folkomröstningen om skolorna i Ahla och Genevad. Jordskredssegern för NEJ-sidan lär skapa en fortsatt het debatt om skolornas framtid när ärendet under våren dyker upp i kommunfullmäktige.

Het debatt om stängda skolor väntas i vår
Vad händer efter folkomröstningen? Valnämnden har fastställt valresultatet och att döma av temperaturen i den heta skolfrågan lär det bli ordentlig debatt när ämnet hanteras på fullmäktige i april. Foto: Rickard Gustafsson/Arkiv

Under onsdagen, 12 mars, genomförde valnämnden en sista kontrollräkning av rösterna från folkomröstningen den 9 mars.

146 röster tillkom sedan det preliminära resultatet och fördelades på följande sätt:

• 33 JA

• 109 NEJ

• 4 AVSTÅR

De tidigare oräknade rösterna följde samma mönster, vilket gjorde att valnämnden kunde konstatera ett slutligt valresultat där NEJ-sidan segrade med 4 124 röster (75,73 procent) mot JA-sidans 1 200 röster (22,03 procent).

115 väljare (2,15 procent) valde alternativet AVSTÅR och 7 röster (0,13) förklarades som ogiltiga.

Valdeltagandet blev 25,76 procent, vilket betyder att totalt 5 446 gick för att rösta av 21 138 röstberättigade.

Valdeltagandet stannade på knappt 26 procent. Det innebar att över 15 600 röstberättigade väljare valde att stanna hemma. Foto: Arkivbild

Den första historiska lokala folkomröstningen är därmed avslutad och vinnare blev inte oväntat sidan som vill återöppna skolorna.

Valnämndens ordförande, Ingela N Eriksson (C), summerar valet:

– Allt flöt på precis som det skulle. Valpersonalen har skött sig exemplariskt och vi har inte haft några incidenter. Nu anmäler vi resultatet till kommunfullmäktige och därmed har vi verkställt och fullgjort vårt uppdrag, säger hon till LT.

Röstmottagarna Monica Gunnarsson och Gun Arvidsson kvitterar, tillsammans med alla andra valarbetare, ut högsta betyg för exemplarisk insats av valnämndens ordförande Ingela N Eriksson. Foto: Per Brolléus.

Valresultatet ska nu behandlas av fullmäktige och eftersom ärendet först, likt alla andra ärenden, ska förberedas av kommunstyrelsen väntas det inte upp förrän i slutet av april.

Kommunrådet Ove Bengtsson (C) säger i ett uttalande till HP att kommunstyrelsen ska diskutera hur frågan ska hanteras och att svar om hur ges den 15 april efter nästa sammanträde.

– Kravet är att valnämnden redovisar resultatet till fullmäktige och det kan man göra via en anmälan, men det stannar nog inte vid det, säger han och medger att oppositionen knappast nöjer sig utan debatt.

Bengtsson meddelar också till tidningen att valresultatet ska diskuteras inom styrande Ansvar för Laholm (C+M+L+KD+S), men att det lutar åt att de stängda skolorna ska förbli stängda.

Det borgar för en het debatt i fullmäktige där politiker som kampanjade för NEJ-sidan sannolikt kommer att kräva att kommunen följer folkets röst.

Det slutliga valresultatet har kungjorts på kommunens hemsida, www.laholm.se