SAMHÄLLE 2025-01-21 KL. 06:06

Kommunen på jakt efter engagerade hotellbyggare

Av Rickard Gustafsson

Högsta miljödomstolen sköt ner detaljplanen för ett strandnära hotell i Mellbystrand hösten 2022. Laholms kommun har slickat såren och försöker nu igen.
– Vi gör ett omtag nu, men innan vi sätter i gång vill vi undersöka om det finns intressenter som vill genomföra projektet, säger kommunrådet Ove Bengtsson (C).

Kommunen på jakt efter engagerade hotellbyggare
Laholms kommun tar ett omtag med planerna för ett kusthotell. Kommunrådet Ove Bengtsson (C) och resten av kommunstyrelsen har ställt sig bakom beslutet om en markanvisningstävling. Bild: Krook & Tjäder/Bo Bjelvenstedt

Det har gått över två år sedan Laholms kommun gick på pumpen och fick visionerna om ett kusthotell i Mellbystrand krossat av Mark- och miljööverdomstolen.

När hotellprojektet kraschade hösten 2022 hade planer på ett strandnära hotell på den så kallade ”Färe-tomten” diskuterats, utretts och skissats på i tio år.

Trots att både länsstyrelsen och mark- och miljödomstolen i Vänersborg ett drygt år tidigare gett klartecken för hotellbygget fick ett drygt dussin privatpersoner och två miljöföreningar rätt i högsta instans.

Överdomstolen slog ner på att kommunen inte tillräckligt utrett projektets miljöpåverkan enligt gällande lagkrav samtidigt som det antyddes att hotellförslaget var dåligt anpassat till den geografiska platsen.

Till Laholms kommuns försvar bör tilläggas att lagen ändrades under tiden som det ursprungliga överklagandet valsade runt i domstolarna.

När vi nu skriver 2025 anser Laholms kommun tiden mogen att ge hotellprojektet en ny chans.

– Vi gör ett omtag med detta nu. Innan vi sätter pennorna i en ny detaljplan så vill vi ha en markanvisningstävling där vi får in intressenter som är intresserade av att jobba och genomföra projektet, säger kommunrådet Ove Bengtsson (C).

Kommunstyrelsen med kommunrådet Ove Bengtsson (C) i spetsen ser att ett hotell vid kusten besitter stora värden för turismen i kommunen. Foto: Rickard Gustafsson/Arkiv

När tävlingen ska utlysas är inte bestämt men klart är att den sker i två steg. Först anordnas en kvalrunda för att vaska fram de bästa bidragen. Kandidaterna går sedan vidare till tävlingsrundan där idéer, skisser ska redovisas mer detaljerat.

Kommunrådet känner sig inte modfälld och avskräckt från tidigare nederlag.

– Tvärtom, det är en del i att få en levande kust där turismen kan ta sig an det rörliga friluftslivet. Ett hotell är i samklang med det. Sedan gäller det förstås att ha verksamheter som är så pass attraktiva att det även kommer gäster under vinterhalvåret, säger Ove Bengtsson.

Inte mindre än tio olika platser för ett hotellbygge har utretts. Det gamla spåret, Färe-tomten (1:97), anses fortfarande vara bäst lämpad. Kartskiss: Laholms kommun

Kommunen har tagit till sig av överdomstolens läxa och noggrant utrett inte mindre än tio alternativa lokaliseringar för hotellet – i både Skummeslövsstrand och Mellbystrand.

När allt kokats samman blev slutsatsen att Färe-tomten är den bästa platsen.

– Jag kan tänka mig att det är här som turismen har bäst möjlighet med närheten till den centrumbildning vi också ska bygga. Strandhotellet och campingen ligger nära och det är många delar som talar för att det här kanske är den bästa placeringen, säger Ove Bengtsson.

Så här såg illustrationen ut över det tänkta hotellet innan domstolen stoppade detaljplanen. Nu ska kommunen anordna en markanvisningstävling med nya förslag på utseende. Illustration: Krook & Tjäder