NYHETER 2025-11-20 KL. 06:08

Välgörenhet: Konsert som samlar till Ukraina

Av Johan Jönsson

Kriget i Ukraina fortsätter att prägla människors vardag, och behovet av hjälp är fortfarande stort. Det vill Allan Knudsen påminna om när han nu arrangerar en välgörenhetskonsert till förmån för det ukrainska folket.
– Det får inte glömmas. Vi måste fortsätta hjälpa så länge människor lider, säger Allan Knudsen.

Välgörenhet: Konsert som samlar till Ukraina
Allan Knudsen ordnar en välgörenhetskonsert till förmån för folket i Ukraina i Rännelövs kyrka. Foto: Jphan Jönsson/SPF/Collage

Idén till konserten föddes i våras, och efter kontakt med kyrkan lyckades Knudsen samla ett engagerat gäng frivilliga musiker och dansare. Bland medverkande finns bland andra Tommy Markenroth (sång), Rutger Nicklasson (säckpipa), Ränneslövs folkdansare, Laholms Dragspelsklubb samt Glad PAK under ledning av Annbritt Knutson. Även prästen Karl Christensen bidrar med gitarrspel.

Alla deltagare ställer upp utan ersättning och inträdet är gratis. Insamlingen sker i form av kollekt, och alla pengar går oavkortat via kyrkans hjälparbete till stöd för människor i Ukraina.

Konserten äger rum 25 november kl. 18.30 i Ränneslövs kyrka, och arrangeras av Allan Knudsen i samarbete med Annbritt Knutson och präst Karl Christensen.