Av Johan W Jönsson
Lagom till sportlovet öppnar Vallåsen skidbacken igen efter ett uppehåll på två veckor på grund av utmanande väder. Nu ser väderprognosen mycket lovande ut. Sol och minusgrader under lovdagarna.
– Vi hoppas att många vill komma och åka hos oss, säger Fredrik Hedin på Vallåsen.
Vintern har inte varit särskild gynnsam för att lägga snö och åka skidor. De senaste dagarnas minusgrader har dock gjort gott och under fredagen öppnade Vallåsen igen.
– I Köpenhamn hade man sportlov vecka sju. Så det hade varit kul att öppna en vecka tidigare. Men nu blir det lagom till det svenska sportlovet i alla fall och det får vi vara glada för.
Väderprognosen lovar minusgrader och sol i Laholms kommun hela den svenska sportlovsveckan. Det finns alltså fina förutsättningar för bra skidåkning.
– Det verkar som att vi får en sväng vinter ändå detta året. Vi kör kanonerna och kämpar för att kunna öppna knappliften nu till lovet också. Den har varit stängd hittills, säger Hedin.
– Vi hoppas att det blir bra beläggning och det brukar det vara under sportlovet. Det ska bli fint väder och det är skönt att vara utomhus när solen skiner och det är snö på träden.
Hur har mottagandet varit sedan ni öppnade igen?
– Det är många som har väntat på det. Det bokar på och vi svarar på många mejl. Det är kul att vara igång igen men det var lite synd att det blev en paus mitt i säsongen.
– Det har varit utmanande väder för att bedriva skidbacke. Det har varit blött, grått och trist men nu ser det roligare ut. Dessutom är det längre dagar och solen är uppe, avslutar Hedin.
Fredrik Hedin ser fram emot fina skiddagar på Vallåsen under sportlovet. Foto: Johan W Jönsson/arkiv