NYHETER 2025-03-18 KL. 09:32

Maskinvisning – ett säkert vårtecken

Av Johan W Jönsson

Krokusarna har börjat titta fram i backen och ett lika säkert vårtecken är maskinåterförsäljarnas vårvisningar. Agro Maskiner i Laholm bjöd på pyttipanna och många ville komma och titta på nyheter och kika in i verkstaden.
– Det är trevligt att träffa kollegor och de som jobbar här är duktiga, säger lantbrukaren Roger Larsson.

Maskinvisning – ett säkert vårtecken
Systrarna Stella, Tindra och Lowa Hedström från Östra Karup var på maskinvisning på Agro Maskiner i Laholm och provsatt New Holland. Foto: Johan W Jönsson

Många är vi som provsuttit traktorer, ätit för mycket korv med bröd och fikat prinsesstårta på maskinvisningar framåt vårkanten. Nyligen slog Agro Maskiner i Laholm upp portarna.

Eller slog upp och slog upp. Öppnade gjorde man för sju år sedan 2018. Tidigare var närmsta anläggning i Billesholm. Verkstadschefen Tobias Rundström har varit med sedan starten.

– Vi förstod direkt att det hade felat en verkstad här. Vi blev väl emottagna och det har rullat på bra sedan dess. Vi reparerar lantbruks-, entreprenadmaskiner och annat, säger Rundström.

Agromaskiner säljer också New Holland, JCB och Pöttinger. Varannat år bjuder man in till vårvisning då man visar upp sina lokaler, maskiner och bjuder på lättare förtäring.

– Så länge här finns kunder så kör vi på. Här har varit ett par hundra på förmiddagen och efter middag kommer det en våg till. Vi brukar ha det på helgen så att stora som små kan vara med.

Tobias Rundström är verkstadschef på Agro maskiner i Laholm. Foto: Johan W Jönsson

Emil Rehwin är säljare på Pöttinger och fanns på plats:

– Sett till storleken på anläggningen, att det är helg och så väldigt fint väder så har det varit ett bra med flöde hela dagen. Här har varit mycket nytt folk, vilket är positivt, säger han.

Pöttinger är ett österrikiskt familjeägt bolag som är sprunget av vallmaskiner som strängare och vändare. På senare år har man även börjat med jordbearbetning och såmaskiner.

– Vi är ett gammalt bolag som firade 150 år 2021. Pöttinger är en stor aktör i Europa men inte i Sverige, än. Agromaskiner är en återförsäljare och importör som vi jobbar tätt med.

Rehwin berättar att Pöttinger ökat stadigt i såväl södra Sverige som landet som helhet på senare år. Även om räntor och inflation påverkat lantbruk, maskinstationer och återförsäljare.

– Från sommaren och framåt har det ökat igen. Räntetrycket har minskat, mjölken går bra och det har varit bra skördar. Då vill och vågar fler satsa och investera igen, säger Emil.

Emil Rehwin är säljare för det anrika märket Pöttinger. Han fanns på plats på vårvisningen. Foto: Johan W Jönsson

En som nyligen är investerat är Roger Larsson på Vallängens gård i Våxtorp. Han driver mjölkproduktion sedan år 2000. För bara ett par veckor sedan köpte han ny traktor.

– Jag har varit kund här sedan de drog igång i Laholm. Jag har alltid kört New Holland. Det passar mig väldigt bra i det jag har på mitt lantbruk. Agromaskiner erbjuder ett bra helhetskoncept.

Hur viktigt är det med en samarbetspartner på nära håll?

– Det är A och O. Det är väldigt viktigt. Går det sönder något så gör det inte det när man håller hemma. Det har ställt upp bra för mig och jag är väldigt nöjd med servicen, säger Roger.

Han brukar alltid vara på vårvisningen och uppskattar att träffa kollegor såväl från närområdet som på längre håll. Han berömmer såväl verkstadsfolket som återförsäljarna.

– De är duktiga här! Jag köpte en New Holland 315 som står här ute så sent som för två veckor sedan. Snittvagnen som sitter på köpte jag för två år sedan, berättar Roger.

På Agromaskiner i Laholm är man sju anställda. Verkstaden omsätter elva miljoner kronor. Försäljningen är fristående och går genom anläggningen i Billesholm.

Roger Larsson på Vallängens gård är kund på Agro Maskiner i Laholm. Traktorn bakom sig köpte han så sent som för två veckor sedan. Snittvagnen för två år sedan. Foto: Johan W Jönsson

Vårvisning på Agro Maskiner i Laholm. Foto: Johan W Jönsson

Gert-Ove Nilsson och Lars-Inge Svensson stekte pyttipanna till hungriga besökare på maskivisningen. Foto: Johan W Jönsson

Vårvisning på Agro Maskiner i Laholm. Foto: Johan W Jönsson