Av Johan W Jönsson
Inga regler utan undantag, slår Eva Jagrell fast när hon delar ut sitt Fröjdstipendium för femte gången. Hon instiftade stipendiet för att lyfta fram dolda hjältinnor som sprider fröjd, frid och fred. Men i år delas det av två män. Roger Nyman och Artur Potocki hyllas.
– Det känns bra att lyfta fram två män som är lika bra som kvinnor, nästan, skrattar Eva.
Hon hade utlovat en överraskning vid den femte stipendieutdelningen och visst blev det så. För första gången valde Eva att prisa två stycken manliga förebilder på Vingesgatan i Laholm.
Roger Nyman får stipendiet då han under många år spridit musik- och sångarglädje på äldreboenden, på torget och på Missionshuset i Laholm, till exempel.
Han tonsatte Eva Jagrells SFI-elevers dikter om tystnaden och framförde sedan sångerna på finlandssvenska. Eva minns elevernas glädje och stolthet. Sångerna blev CD:n ”Tyst och skönt”.
Artur Potocki i sin tur får stipendiet för sitt miljöengagemang. Företagets anställda kör i elbilar och på taket finns solceller. Genom en blomsteräng sprids fröjd runt WeKu-data, tycker Eva.
– Jag minns med glädje när jag i somras såg de vilda blommorna, humlorna, bina och fjärilarna. För mig är Artur en glädjespridare och företagare som tar sitt klimatansvar på allvar, säger hon.
Stipendiaterna får Evas bok ”Historien om den otroliga duvungen Fröjd”, ett diplom målat av jurymedlemmen och tillika Evas man Bengt Forssberg samt 2 000 kronor vardera.
– Det känns jättebra! Jag tänkte först, ”hjältinna”, är det något fel? Eva kanske tror att jag är en kvinna. Men hon får ju ge stipendiet till vem hon vill och jag är väldigt stolt och glad, säger Artur.
– Jag blev chockad när Eva ringde och berättade. Det hade jag inte alls förväntat mig. Spännande med överraskningar. Jag känner mig hedrad. Det är kul att få uppskattning, säger Roger.
Hur kommer det sig att du glädjer andra på det här sättet, Roger?
– Det sitter i ryggmärgen sedan barndomen. Ända sedan jag var liten har jag tyckt om äldre människor. Sedan har jag fått gåvan att kunna spela på gehör. Jag kan inte en enda not.
– Jag tycker att man ska dela med sig och glädja andra. Musiken är ett språk som alla förstår. Det går över alla gränser. För många dementa är musiken det sista som lämnar dem, säger han.
Hälften av stipendiesumman ska gå till välgörande ändamål. Roger har valt att ge sin 1 000-lapp till Suicide zero som arbetar mot psykisk ohälsa. Artur skänker pengar till Barncancerfonden.
– Vi har varit guldsponsor till Barncancerfonden i många år. Det brinner jag för, så de får min extra 1 000-lapp. Det finns många sjukdomar och cancer är en av de absolut värsta, säger Artur.
Eva flaggar för att det kanske var sista gången hon delade ut sitt stipendium. Hon tror att många skulle vara förtjänta av lite uppskattning men det är få nomineringar som kommer in.
– Det var bara en tanke som slog mig, att det kanske var sista gången. Men det hade varit kul att dela ut det ett år till i varje fall. Det finns säkert många kandidater men jag vill gärna att folk ska tipsa.
Fakta:
De har fått Fröjdstipendiet:
2020: Gunaino Enqvist, Gun-Britt Andersson och Ulla Gunnarsson
2021: Systrarna Bengtssons assistenter
2022: Catrin Nyström
2023: Sussanne Snoeck, Leja Lindén Jacobsson, Helena Hjälmefjord, Ulrika Träff
2024: Roger Nyman och Artur Potocki