Av Carina Nilsson
En hotellaktör och en snabbmatskedja är intresserade av att etablera sig i Markaryds kommun, intill E4:an.
– Vi kommer att träffa dem i slutet av sommaren, säger näringslivschef John Karlsson.
Vid kommunfullmäktiges senaste sammanträde i Markaryd sade ledamöterna ja till att anta en ny detaljplan för området Ulvaryd södra. Detaljplanen gör det möjligt för nya företag att etablera sig i området där bland annat Rasta, Teslas snabbladdare och Preem finns.
– Vi började det här arbetet för fyra-fem år sedan när vi såg vilken utveckling det blev i Ulvaryd. När ägaren till det aktuella området gick bort hade vi en bra dialog med hans söner som slutade med att kommunen fick köpa fastigheten, säger John Karlsson.
När planerna blev kända fick kommunen väldigt många förfrågningar från företag som var intresserade av att etablera sig.
– Men när lågkonjunkturen kom så försvann ungefär 90 procent av kontakterna, säger John Karlsson.
Området har fått namnet Ulvaryd södra och ligger i anslutning till det område där bland annat Rasta, Preem och Teslas laddstation finns. Bild: Markaryds kommun
Två stabila kontakter har dock varit med hela vägen – och finns fortfarande kvar.
– Läget vid E 4 är attraktivt och statistiken visar att just här är det väldigt många som väljer att stanna för att tanka eller ladda. Tesla har utökat antalet snabbladdare och företaget Hydri som vill bygga vätgasmackar är fortfarande kvar, säger John Karlsson och fortsätter:
Näringslivschef John Karlsson kommer att träffa två företag efter sommaren. Båda är intresserade av att etablera sig i Ulvarydsområdet intill E 4. Foto: Pressbild
– De två intressenter som nu finns kvar är en hotellaktör och en snabbmatskedja och vi kommer att träffa dem i slutet av sommaren. Vi behöver bland annat diskutera markpriser och hamna rätt i den förhandlingen, säger John Karlsson.
Om det byggs ett hotell blir det en annan typ av hotellverksamhet än vad som finns i Markaryd idag.
– Vi tror att ett hotell vid E 4 får ett annat upptagningsområde än de nuvarande, kanske kan man fånga in bussresenärer på väg norrut i Sverige till exempel. Vi tror också att man kan locka in hotellgästerna till byn. Det kommer att vara möjligt att gå och cykla in till Markaryds centrum, det är inte mer än 1,7 kilometer. Det finns en stor potential i det här, säger John Karlsson.
Vid avfarten till E 4 finns redan idag snabbladdare, bensinmack och restauranger. Det finns också möjlighet att tanka biogas. En ny detaljplan öppnar nu för ännu fler företag på platsen. Foto: Carina Nilsson
Även om flera aktörer har försvunnit med lågkonjunkturen så tror John Karlsson att intresset kommer tillbaka.
– När konjunkturen vänder kanske byggnaderna är på plats, det kan bli en jättebra tajming, säger han.
Rasta lockar många matgäster som vill ta en paus på väg längs E 4. Foto: Carina Nilsson