Av Peter Jakobsson
Under Gratistidningarnas branschdagar i Grisslehamn i helgen prisades säljgänget på Laholms Tidning och dess systertidningar som Årets säljare bland alla över 200 gratistidningar som finns i landet.
Sedan innan visste företaget om att de var nominerade till priset men glädjen blev ändå stor när vinsten presenterades med motiveringen:
”Framgångsrika tidningar byggs av framgångsrika säljare – och Årets säljare är själva definitionen av detta. Med skarpt affärssinne, enastående kundfokus och en outtröttlig drivkraft har vinnaren spelat en avgörande roll i att lyfta både varumärke och affärer. Genom ett nära och dynamiskt samarbete med en passionerad tidningsmakare har insatsen inte bara burit frukt – den har skapat en revolution. På bara fyra år har omsättningen tredubblats, ett tydligt bevis på att rätt kombination av lokal journalistik och kompromisslösa säljinsatser ger verkliga resultat.”
Erik Leijonhufvud är en av de stolta säljarna i teamet som prisades.
– Det känns otroligt kul och bevisligen lyckas vi ganska bra, säger Erik som idogt jobbat i Laholm med omnejd i drygt tre år.
Med åren har tidningshuset utvecklats med fler titlar i ett flertal kommuner. I dag arbetar säljteamet över totalt 15 kommuner med åtta olika tidningstitlar.
– Det är väldigt kul att kunna erbjuda både gamla och nya kunder en större räckvidd genom de andra titlarna i både Skåne och Kronoberg, kommenterar Erik.
– Både annonser och det redaktionella i LT är verkligen uppskattat av våra läsare och det underlättar mycket. Håller man en hög kvalitet så får man mycket annat på köpet.
Erik vill även passa på att tacka alla företag som också ser fördelen med att synas i LT.
– Jag ser även fram mot att träffa fler nya annonsörer som vi kan jobba med framöver.
Priset gick denna gång gick till ett team, innan har det alltid gått till en enskild säljare.
– Som ett team jobbar vi mycket tillsammans för att hitta bra annonslösningar för våra kunder, ett team helt klar starkare än en enskild säljare. Inom ett team har vi även olika kunskaper och bakgrunder vilket gör att vi tillsammans får en bättre förståelse för annonsörerna, konstaterar Erik glatt.
Joakim S Ormsmarck är grundare, ägare och ansvarig utgivare på Made in Båstads alla tidningar. I motiveringen till säljgängets pris nämns att omsättningen tredubblats på fyra år. Det har haft sina utmaningar.
– Utmärkelsen är ett bevis på att vi valt rätt sätt att jobba. Vi har även de senaste tre åren växt från två till fem säljare som också kunnat forma ett bra och lönsamt team. Att få pris för deras insatser är hedrande och kul, troligen är det första gången som det är ett helt säljteam som får priset.
Julia och Joakim Ormsmarck jublade när de tog emot priset på glan i Stockholm. Foto: Bosse Johansson
Papperstidningarna har en strikt lokal räckvidd men Joakim vill förtydliga att företaget även jobbar på den digitala planen.
– Det som skiljer oss från de flesta andra i vår bransch är att vi jobbar både med papperstidningen och i digitala kanaler. Sen att vi kan nå läsare i 15 kommuner är en styrka för våra annonsörer och i vårt erbjudande. Det blir också enkelt för våra annonsörer att nå ut till många, avslutar Joakim stolt.
FAKTA
Made in Båstad ger ut tidningarna: Laholms Tidning, Bjäre NU, Halmstad NU, Ljungby NU, Älmhult NU, Söderåsen NU, Ängelholm NU, Cityliv och Båstad Magazine.