NYHETER 2026-03-20 KL. 05:55

Jättelik solpark försenad - elnätet bromsar

Av Carina Nilsson

I slutet av 2026 räknar företaget Ilmatar Sweden AB med att lämna in en tillståndsansökan för att bygga en solcellspark på drygt 500 hektar i trakterna runt Grönö utanför Traryd och Strömsnäsbruk.

Jättelik solpark försenad - elnätet bromsar
Den planerade solcellsparken i Grönö är försenad, bland annat på grund av svårigheter med nätanslutningen. Foto: Carina Nilsson

Företaget Ilmatar planerar för en stor solcellspark väster om de båda samhällena. Parken uppskattas kunna generera 500 GWh per år, vilket motsvarar 33 000 villor som förbrukar 15 000 kWh var per år.

– Energimarknaden har gått upp och ner de senaste åren och kommer troligtvis att fortsätta göra det. Men vi ser det här som ett långsiktigt projekt om minst 40 år. Tekniken för solceller har gått framåt och de har blivit både billigare och effektivare. Vi ser goda möjligheter till en hållbar energilösning samtidigt som vi och markägarna tjänar pengar på det, säger projektansvarige Nicklas Lindgren.

När samrådsunderlaget var klart var byggstart satt till 2027 men det ligger nu längre fram i tiden.

– Det är två parallella processer som pågår, dels tillståndsprocessen där länsstyrelsen beslutar, dels en process tillsammans med nätägaren Eon där Energimarknadsinspektion ska ge tillstånd. Hittills har Eon inte kunnat möta efterfrågan med nätanslutningar men det rör på sig och vi tror att det kommer att hända mycket mer under 2026, säger Niklas Lindgren.

Solparken väster om Traryd och Strömsnäsbruk kommer att bli drygt 500 hektar stor. Bolaget räknar med att ansöka om tillstånd i slutet av 2026. Kartbild: Tyréns

Själva parken kommer att bestå av solpaneler med en höjd av mellan 0,8 och 6 meter. En liten del av området kommer att vara inhägnat av säkerhetsskäl men den största delen förblir öppen så att djur och allmänheten kan röra sig i området.

– Vi har gjort olika utredningar inom geoteknik och kulturmiljö samt undersökt vilka fåglar och fladdermöss som lever i området. En miljökonsekvensbeskrivning ska också göras där man tittar mer på miljökonsekvenser och även de synpunkter som har kommit in under samrådet, säger Nicklas Lindgren.

Under samrådsprocessen framfördes en del kritik mot projektets storlek och nyttan med solel i Sverige.

– Under vår, sommar och höst så kan solel, tillsammans med batterier som energilagring, bidra till att jämna ut elproduktionen i nätet och vi behöver ställa om till mer fossilfri el. Vad gäller parkens storlek så är det något som länsstyrelsen får ta ställning till när de ska besluta i ärendet, säger Nicklas Lindgren.