Av Johan Jönsson
Trots torra marker är det fritt fram att tända Valborgseldar i Laholms kommun. Något eldningsförbud är inte aktuellt – och enligt räddningstjänsten ser det inte heller ut att införas inom den närmaste tiden.
– Nej, det är inget eldningsförbud, säger Andreas Randevik, brandmästare vid Räddningstjänsten i Laholms kommun.
– Jag tror faktiskt inte ens att det är på gång. Det är räddningschefen som utfärdar sådana beslut, men jag har inte hört någonting om det.
Enligt den senaste brandriskprognosen från ledningscentralen ligger Laholm på en trea på den femgradiga skalan för brandrisk.
– Det är klart att det är torrt i marken, men det ligger på en trea i Laholm just nu. Då är eldning tillåten, säger Randevik.
Skalan sträcker sig upp till fem, med ett tilläggssteg – fem E – vid extrem risk. Först vid de högre nivåerna blir det aktuellt med skärpta rekommendationer eller förbud.
– Går värdet upp till fyra är det olämpligt att elda i skog och mark. Det är först vid fem eller fem E som räddningscheferna kan börja ta beslut om eldningsförbud.

Inget eldningsförbud i Laholm. Foto: Adobe
Även om något förbud inte råder, betonar räddningstjänsten vikten av att vara försiktig.
– Det är inte förbjudet, men man ska vara medveten om att det ändå är torrt. Så man behöver ta ansvar när man eldar, säger Randevik.
Under de senaste dagarna har det också förekommit mindre bränder i regionen, vilket ytterligare understryker vikten av försiktighet.
För den som planerar att fira Valborgsmässoafton med brasa i Laholm ser läget alltså stabilt ut, så länge sunt förnuft får råda.
Johan Jönsson
