Av Rickard Gustafsson
En 30-årig sydhallänning döms för att ha hotat, gjort våldsamt motstånd och försökt slå en ordningsvakt under ett krogbråk i Halmstad i december. Mannen har hela tiden nekat och hävdat att ordningsvakterna tagit fel på person.
Sent på kvällen i mitten av december 2023 tillkallades ordningsvakter från flera nöjestillhåll i Halmstad till en av nattklubbarna, där två sällskap hamnat i bråk.
Enligt ordningsvakterna uppträdde tre personer hotfullt och högljutt utanför lokalen. En av dem, en 30-årig sydhallänning som var ute och festade med sina släktingar, ska ha uttalat hot mot en av ordningsvakterna och hotat med att sänka honom till marken.
Den målsägande vakten vittnade om att misshandelsförsöket skedde precis vid entrén. Tack vare ett raskt ingripande från vaktkollegan avvärjdes en rallarsving från 30-åringen som med all sannolikhet träffat honom.
30-åringen har i polisförhör nekat till brott och menar att vakterna måste tagit fel på person i tumultet. Under rättegången hävdade att han bara försökt prata med sin bror, som redan låg på marken med handfängsel.
Han uppgav att han ”kanske” använt uttryck som "ordningsvaktsjävel", men förnekade att han sagt något hotfullt eller försökt slå någon.
Halmstads tingsrätt fann dock ordningsvakternas samstämmiga berättelse som mer trovärdiga och dömde 30-åringen som skyldig till hot mot tjänsteman, försök till våld mot tjänsteman samt våldsamt motstånd.
Straffet blev villkorlig dom och 40 dagsböter – totalt 17 600 kronor.
Ordningsvakten hade yrkat skadestånd på 8 000 kronor, men det slipper mannen däremot betala. Rätten ansåg att kränkningen inte var allvarlig nog.