NYHETER 2025-02-19 KL. 11:58

Fyrhjuling stals under nattlig gårdsräd

Av Rickard Gustafsson

Medan ägaren låg och sov snokade tjuvarna runt på gårdsplanen och uthuset och stal bland annat en fyrhjuling värd 175 000 kronor. Stölden i Hishult ser ut att bli svår att lösa.
– Vi har dessvärre inte mycket att gå på, säger Dan Larsson vid Laholmspolisen.

Fyrhjuling stals under nattlig gårdsräd
En fyrhjuling har stulits på en gård utanför Hishult. Foto: Adobe Stock/Genrebild

Under natten till onsdag, den 19 februari, inträffade en stöld på en gård utmed Ramsjövägen i Hishult.

Tjuvarna tog sikte på en fyrhjuling som stod olåst på gårdsplanen, inklämd mellan familjens bilar med en tillkopplad skogsvagn.

– Gärningspersonerna klippte av kablarna och lämnade kvar skogsvagnen och har därefter fört bort fyrhjulingen från fastigheten, säger Dan Larsson som berättar att tjuvarna även varit inne och letat efter stöldgods i ett uthus.

Förutom fyrhjulingen, av märket Suzuki, stals även ett tillhörande motorpaket samt en motorsågslåda. Totalt godsvärde är cirka 220 000 kronor.

Laholmspolisen uppger att gärningsmännen vidtog åtgärder för att undvika att bli förföljda. Grindarna in till fastigheten hade stängts och ”låsts” med någon form av rem.

Polisen har inte många ledtrådar att dra i.

– Målsägarna låg och sov under tiden för brottet och det finns heller ingen kameraövervakning. Men fyrhjulingen är efterlyst och vi får se om den dyker upp, säger Dan Larsson.

Brottstiden är satt mellan 23.00 på tisdagskvällen fram till 07.00 på onsdagsmorgonen.