Av Rickard Gustafsson
Talesättet ”att ha fått en del innanför västen” kan nu utvecklas. En tjuv på Systembolaget i Laholm gömde i stället två flaskor whisky innanför byxorna. Gärningen fångades på butikens övervakningskamera.
Händelsen inträffade på måndagsförmiddagen och uppdagades först efter att ”kunden” lämnat butiken på Östertullsgatan.
På övervakningsfilmen kunde personalen på Systembolaget se hur mannen stoppade ned två buteljer innanför brallorna.
Som bekant är alla sätt bra utom de dåliga, och tjuven lyckades uppenbarligen i sitt värv då han kunde spatsera förbi kassorna utan att bli upptäckt.
– Det har man ju varit med om förut att folk har skapat specialsydda fickor, men det är oklart i just det här ärendet, säger Dan Larsson på polisen i Laholm.
Värdet på den stulna alkoholen uppgår till 330 kronor per flaska och polisen har begärt in filmerna från övervakningskamerorna.
– Vi får väl se om vi kan lyckas identifiera gärningsmannen, säger Dan Larsson.