NYHETER 2024-07-29 KL. 16:36

Bostadsbygge plundrades på vitvaror

Av Rickard Gustafsson

Ett nybygge i Skummeslövsstrand har haft påhälsning av kriminella. Vitvaror till ett okänt belopp har stulits och ingen är ännu gripen för stölden.

Bostadsbygge plundrades på vitvaror
Laholmspolisen utreder en stöld av vitvaror som stals från ett bostadsbygge i Skummeslövsstrand. Foto: Adobe Stock/Genrebild

Tjuvar har varit i farten på Odens väg i Skummeslövsstrand där det för tillfället pågår ett bostadsbygge.

Brottstiden är satt till 6-27 juli och ett okänt antal gärningspersoner har under tidsperioden tagit sig in på fastigheten och lagt beslag på vitvaror.

I anmälan till polisen uppges inte vad som stulits och inte heller hur stort värde stölden omfattar.

– Vi har haft tekniker på plats, men jag vet inte ännu om de lyckats säkra några spår, säger Daniel Bergman, tf förundersökningsledare på Laholmspolisen.

Så sent som i mars i år inträffade en liknande stöld i Skummeslövsstrand. Den gången bröt gärningspersonerna sig in i ett blivande fritidshus och kom över gods för 250 000 kronor.