Av Per Brolléus
Den enda väg som A-traktorer kan köra i maxfart på är på 30-sträckor, i det här fallet utanför en skola. Men i tisdag, när polisen hade fartkontroll i Laholm, så lyckades två A-traktorförare åka fast för fortkörning.
Polisens inspektörer testkörde därefter A-traktorerna, som tillhör en 16-åring och en 17-åring från Laholm, och kunde då konstatera att fordonen var manipulerade. Den ena bilen pressade man upp över 50 kilometer i timmen och den andra till över 70.
Grabbarna är nu misstänkta för olovlig körning.
Två stölder har anmälts till Laholmspolisen. Dels, vad som kan kallas, en klassiker och dessutom ett brott med ett högaktuellt byte.
Utanför Knäred har en fastighetsägare blivit av med två röjsågar och två motorsågar samt 60 liter diesel. Allt förvarades i ett olåst utrymme på gården och polisens Dan Larsson konstaterar att varningarna om tjuvar som jagar just dessa byten inte verkar tas på allvar.
– Det här är populära varor som stulits vid upprepade tillfällen under många år trots varningar i tusentals artiklar och i facebookgrupper. Lås in grejerna.
Värdet på det stulna uppgår till cirka 25 000 kronor.
Utanför Ahla har en person anmält att tjuvar, samma natt som stölden i Knäred, blivit av med sommardäck på fälg.