Av Rickard Gustafsson
Region Halland inför ett nytt resestöd som ska göra det lättare för skolklasser att besöka kulturinstitutioner i andra delar av länet. Målet är att alla barn och unga ska få samma möjlighet att ta del av kultur, oavsett var de bor.
Stödet riktar sig till barn och unga mellan 3 och 19 år och ska underlätta för skolor att planera kulturresor utanför hemkommunen.
– Kultur ska vara tillgänglig för alla barn och unga i Halland, säger Hanna Schölander (L), ordförande i Driftnämnd kultur och skola.
Tretton kulturinstitutioner kan söka bidraget, bland annat Teater Halland, Hallands konstmuseum, Hallands kulturhistoriska museum, Musik Hallandia och Rum för Dans.
Stödet täcker kostnader för buss eller kollektivtrafik, men inte entréavgifter eller visningar.
– Nu kan skolorna lättare planera besök utan att reskostnaden blir ett hinder, säger Gustaf Kristensson (S), andre vice ordförande.
Beslutet bygger på en översyn som visat att skolor i länet haft olika förutsättningar att genomföra kulturresor. Resor inom den egna kommunen påverkas inte av det nya stödet.
