FÖRETAGANDE 2026-05-14 KL. 15:00

Snart öppnar Linda sitt drömcafé

Av Carina Nilsson

Den 29 maj öppnar Linda Kogsta ett glass- och våffelcafé i det röda gårdshuset på Södergård i Markaryd.
– Det här är en dröm som jag har haft i många år och jag tror att det kan bli riktigt bra, säger hon.

Snart öppnar Linda sitt drömcafé
Linda Kogsta håller på att måla om och vill skapa en Villa Villekulla-känsla. "Det ska inte kännas som ett barnkalas men ändå lekfullt och roligt" säger hon. Foto: Carina Nilsson

Turerna och önskemålen kring vad som ska hända med Södergård har varit många. Nu finns en plan för sommaren, då Linda Kogsta är i full gång med att måla om och förbereda inför satsningen på Gränslösa glasscafé, som hennes glass- och våffelcafé kommer att heta.

– Jag har saknat ett ställe som det här ända sedan jag själv var liten. Då firade vi alltid skolavslutningarna på Sjötorpet. Det var så fint där, men tyvärr brann det ner. Nu hoppas jag att det går att skapa den samlingsplats som jag själv har saknat här på Södergård. Det finns en fantastisk miljö att jobba med, säger Linda.

Linda Kogsta ser fram emot öppnandet den och att det blir nytt liv i Södergård den 29 maj. Foto: Carina Nilsson

Hon jobbar till vardags som tatuerare och kommer att fortsätta med det, men minska verksamheten lite grand under sommaren. Linda har dessutom drivit café tidigare.

– För 15-16 år sedan drev jag Juke-box, ett café med retro-touch i Markaryd. Men jag blev väldigt sjuk och familjeförhållandena ändrades så vi lade ner det. Men jag har nog alltid haft en dröm om att driva café och skapa en plats där människor trivs och vill vara.

På menyn kommer det att finnas vanlig kulglass, mjukglass och våfflor. Men också någon matig våffla och glasskompositioner med extra allt.

Caféet ryms i det gamla gårdshuset på Södergård. Trädgården kommer att bli uteservering. Foto: Privat

– Jag försöker också att hålla koll på lite trender på TikTok och skapa mina egna varianter på det. Vi har kopierat och gjort en egen softicecrunchbag där vi öppnar en liten chipspåse och fyller med mjukglass, topping och strössel. Vi vill att alla åldrar ska hitta hit och trivas här, säger Linda.

Caféet kommer att ha öppet varje dag i sommar och sedan förhoppningsvis på helger.

– Vi får se hur det går och hur vädret blir, men jag hoppas att det här ska bli en långsiktig satsning, och att det ska gå att utöka med fler hus på Södergård så småningom. Den här miljön och det centrala läget mitt i Markaryd ger fantastiska utvecklingsmöjligheter, säger Linda.