FOTBOLL. Det blev ingen skräll på Malmö FF:s presskonferens. Spelaren som presenterades var Matias Concha.
Därmed återvänder den Kulladalsfostrade 32-årige högerbacken till MFF. Han har gjort klart med ett 2,5-årskontrakt.
- Vi har även kommit överens om en option så att kontraktet automatiskt förlängs om han spelar ett visst antal matcher den sista säsongen, berättade MFF:s sportchef Per Ågren.
- Men vi kan givetvis välja att erbjuda en förlängning även om han spelat färre matcher på grund av skada eller för att situationen förändrats.
Matias Concha har valt tröja nummer 23.
- Mest för att jag var 23 år när jag lämnade MFF, förklarade Matias.
- Efter många turer fram och tillbaka kom jag fram till att det här var det bästa alternativet. Visst fanns det annat med i bilden, men jag är tacksam för att vi till slut fick ihop det här, poängterade han och framhöll flera positiva saker med MFF och Malmö.
- En härlig stad, med fantastiska fans. De var grymma redan på min tid, nu är de ännu bättre.
- Dessutom är förhållandena bra med Swedbank stadion och träningsmöjligheterna. Tränarna är också en viktig pusselbit. Det ska klicka. Kul också med nya lagkamrater.
Matias Concha spelade i MFF säsongerna 1997 till 2003. Sedan bytte han till Djurgårdens IF där han vann SM-guld och Svenska cupen.
- Så jag vet vilken fantastisk känsla det är att vinna titlar. Nu vill jag vinna här.
- Det är bra med ett långt kontrakt. Då finns det gott om tid att vinna saker!
Närheten till familjen spelade också in.
- Efter en turbulent tid utomlands är det klart att sådant får stor betydelse, bland annat har jag en dotter i närheten.
- Och mina bröder har ju stora MFF-hjärtan. De skojade om att de skulle säga upp släktskapet om jag valde en annan klubb.
Matias Conchas kontrakt med Bochum löpte ut innan han gjorde klart med Malmö FF och han kan spela redan på söndag mot BK Häcken. Räkna dock inte med att han gör det.
- Jag behöver nog några veckor för att komma ikapp. Visserligen spelade jag lite fotboll i maj och jag har tränat ganska hårt på egen hand, men till toppformen är det en bit kvar.
Ser du dig enbart som högerback?
- Jag trivs bäst som ytterback. Det går även på vänstersidan ifall det skulle behövas. Som högerfotad vänsterback kan det uppstå intressanta möjligheter.
Yttermittfältare?
- Nja, det är back jag känner att jag är.
Har pass bra koll har du på MFF?
- Visst har jag följt laget, bland annat på svensk tv i Tyskland. Bland annat såg jag när de vann SM-guld 2010, eller för resten nu är det ju när VI vann SM-guld 2010. Men några spelare finns det inte kvar i truppen från min tid. Daniel Andersson kom året efter...

Tippa omgångens matcher här!
Se highlights från alla matcher.