FOTBOLL. I kväll har BW90 chansen att bli historiska. Vinner de finalen i YA-cupen mot Hammenhögs IF blir de det första lag att vinna cupen fyra år i rad.
– Det blir nog svårslaget, säger BW90-tränaren Anders Palmér i fall så skulle ske.
Sommarens inträde, fotbollsseriernas uppehåll. Då ligger YA-cupens final helt rätt i tiden.
I kväll gör BW90 och Hammenhögs IF upp om titeln. Två lag som spelar i helt olika divisioner. BW90 i treans toppskikt och Hammenhögs IF i mitten på femman. Men i en final kan allt hända, menar BW90-tränaren Anders Palmér.
– Det är klart att det skiljer några divisioner mellan lagen. Men i en utslagsmatch kan allt hända, säger Palmér.
Anders Palmér, som gör sin första säsong som tränare i laget, fick en god känsla för cupen redan när han var verksam som tränare i Malmötrakten.
– Alla i Ystadstrakten känner att det är stort. I Malmötrakten visste man det också, säger han och tror på en bra inramning i kväll. Matchen spelas på Lövängen i Lövestad.
– Det är rätt roligt att spela på andra ställen. Österlen har fina arenor. Så det kan nog bli ett bra tryck, tror Palmér.
Och om möjligheten att bli historiska och bli det första lag att vinna fyra raka finaler i YA-cupen, påstår han att laget inte diskuterar särskilt mycket.
– Laget tror jag inte pratar så mycket om det men de kommer nog att vara rätt så laddade, menar han.
I semifinalen mot Rydsgårds AIF var BW90 trögstartade och hade problem i början.
– Vi var lite nonchalanta i första halvlek, säger Palmér. I den andra halvleken drog laget dock i från och 3-0-vann till slut.
Han ser BW90 som solklar favorit i matchen.
– Jag vet inte så mycket om dem (Hammenhög) men vi får gälla som favoriter.
Motståndarna Hammenhögs IF slog i sin semifinal ut Sjöbo, efter att starkt ha hämtat upp ett 0-2-underlägei paus.
– Vi gör ändå en rätt bra första halvlek. Men den öppning de fick i första fick vi istället i den andra halvleken, säger Hammenhögs tränare Magnus Knast.
Han är klar över vad som krävs för att Hammenhögs IF ska stå på pallen som segrare.
– Försvarsmässigt måste vi ha en bra dag och med en målvakt på topp. Vi måste utnyttja de fast situationerna där BW90 i bland kan vara lite svaga, menar Knast.
Hammenhögs IF har tidigare varit i två finaler i YA-cupen, senast 1990. Båda resulterade i förlust.
– De chanser vi får måste vi förvalta, menar Knast som inte ser sitt lag slagna på förhand, men om så skull ske så gäller det att göra det snyggt.
– I så fall ska vi falla med flaggan i topp.
I kväll vet vi svaret. Antingen kommer publiken att få se ett lag som för första gången vinner cupen fyra år i rad, eller ett som vinner sin första YA-titel någonsin.

Tippa omgångens matcher här!
Se highlights från alla matcher.